W zaprezentowanych wczoraj nowych iPhone'ach znalazł się nowy układ U1. To on w przyszłości wspierać będzie tagi lokalizacyjne Apple, ale przyda się też w innych sytuacjach.

Układ U1 zapewnia wsparcie dla technologii Ultra Wideband o bardzo szerokim widmie emisji i wysokiej szybkości przesyłania danych na odległość do około 10 metrów. Jest ona wykorzystywana w nowych iPhone'ach do precyzyjnego lokalizowania urządzeń, w taki czip wyposażonych. To oznacza, że znaleźć się on może właśnie we wspomnianych już tagach lokalizacyjnych, które Apple może wprowadzić jeszcze w tym roku.

U1 i technologia Ultra Wideband przyda się także do priorytetyzowania przez użytkownika urządzeń, z którymi komunikować będzie się jego iPhone. Wystarczy, by skierował on go w stronę iPhone'a innej osoby, żeby to właśnie to urządzenie zostało automatycznie wybrane przez funkcję AirDrop i rozpoczęło się przesyłanie plików.

Oczywiście można zakładać, że układ U1 znajdzie się w przyszłości w każdym modelu iPhone'a, iPada, Maca, a być może także w słuchawkach, AirPodzie czy Apple TV - dzięki niemu będzie można szybko wybrać np. urządzenie, na które przesyłać będzie się nie tylko pliki czy zdjęcia, ale i wideo lub muzykę.

Pojawienie się tego układu w nowych iPhone'ach, zmiana nazwy aplikacji Find My iPhone na Find My odniesienia do tagów lokalizujących w kodzie wewnętrznej bety iOS 13 wyraźnie wskazuje na to, że takie akcesorium prędzej czy później się pojawi. Możliwe, że będzie to jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w październiku lub listopadzie bieżącego roku.