Właściwie każda przeglądarka webowa, przynajmniej te działające na dużych komputerach, w tym i na Macach, oferuje swoją własną stronę startową. W każdej przeglądarce wygląda ona inaczej i znaleźć można na niej różne informacje. Przy korzystaniu z różnych przeglądarek różnice pomiędzy stronami startowymi mogą być męczące i irytujące, dlatego warto poszukać rozwiązania w postaci jednej identycznej strony startowej dla nich wszystkich. Taką stroną jest Bonjour, stworzona przez Victora Azeveda i Tahoe'a Beetschena.

Strony startowe to oczywiście zwykłe strony web, które albo częściowo lub w całości pobierane są z sieci, albo z lokalnego dysku. W przypadku Bonjour do wyboru mamy zarówno wersję online, jak i offline. Tą drugą należy pobrać, rozpakować, umieścić w wybranym miejscu na dysku, a następnie podać ścieżkę do jej pliku index.html w polu strony startowej w ustawieniach przeglądarki. Bez tej ostatniej czynności strona się po prostu nie załaduje.

Bonjour wspierane jest przez właściwie wszystkie popularne programy tego typu, a więc Safari, Chrome, Firefox, Operę czy Vivaldi. Ja ustawiłem ją na przeglądarkach Safari i Vivaldi, z których korzystam najczęściej.

Dzięki Bonjour można w każdej przeglądarce otrzymywać na starcie dokładnie to samo. Można zmieniać tło i ustawić stopień jego rozmycia (do wyboru są cztery obrazki lub losowo wybierane fotografie ze zbiorów serwisu Unsplash), dodać informację o aktualnym czasie i pogodzie w wybranym mieście lub w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Można także dodać okno wybranej wyszukiwarki oraz linki do wybranych miejsc w sieci. Pojawiają się one w postaci niewielkich kafelków przy dolnej krawędzi okna przeglądarki.

Wygląd całości, włącznie z panelem ustawień strony startowej inspirowane są interfejsem iOS. Co ważne, strona startowa i wspomniany już wysuwany panel ustawień wspiera także tryb ciemny. Można aktywować go ręcznie, może aktywować się automatycznie w nocy lub wraz z trybem ciemnym interfejsu w macOS.

Stronę startową Bonjour (zarówno do pobrania w wersji offline, jak i tą online) znajdziecie pod adresem: bonjourr.fr

Projekt jest rozwijany jako OpenSource i dostępny jest także w serwisie GitHub.