Gdy byłem dzieckiem, uwielbiałem czytać komiksy. Początkowo pochłaniałem wszystkie, które mi wpadły w ręce (co sprowadzało się głównie do dzieł Papcia Chmiela, Baranowskiego i Christy, które były znacznie łatwiej dostępne niż komiksy zagraniczne), jednak gdy trochę podrosłem i wyrobiłem sobie własny gust, zacząłem skupiać się na konkretnych bohaterach, rysownikach i wydawnictwach. Niestety, z racji bardzo ograniczonego dostępu do tego typu publikacji o przeczytaniu wielu spośród najbardziej interesujących mnie tytułów mogłem jedynie pomarzyć. Dopiero niedawno postanowiłem wreszcie nadrobić te zaległości, tworząc sobie dość obszerną listę komiksów, które zawsze chciałem przeczytać, i stopniowo odhaczając z niej kolejne pozycje.

Pierwotna wersja mojego planu zakładała, że kupię wszystkie interesujące mnie tytuły, korzystając z dobrodziejstw polskich i zagranicznych serwisów aukcyjnych. Bardzo szybko zniechęciłem się jednak do tego rozwiązania, po części przez dość wysokie ceny komiksów (zwłaszcza tych starszych, które na przestrzeni lat zdołały wyrobić sobie status dzieł kolekcjonerskich), ale też z uwagi na fakt, iż niezbyt podobała mi się perspektywa powolnego wypełniania swojego domu kolejnymi stertami zbierających kurz kolorowych zeszytów. Z lekkim bólem serca, ale za to o wiele czystszym mieszkaniem i pełniejszym portfelem, postanowiłem więc rozejrzeć się za cyfrową alternatywą.

Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że osoby zainteresowane taką nowoczesną formą czytania komiksów mogą obecnie wybierać spośród wielu różnych przeznaczonych do tego aplikacji, serwisów i usług, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć rozwiązanie pasujące do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Osobiście uznałem, iż najwygodniej będzie mi się czytało na iPadzie, dlatego też skupiłem się głównie na aplikacjach dla systemu iOS. W poniższym artykule postaram się przybliżyć Wam kilka najciekawszych z nich.

ComiXology

ComiXology to prawdopodobnie największy i najbardziej popularny internetowy sklep z cyfrowymi komiksami, dlatego też swoją przygodę z tą dziedziną rozrywki rozpocząłem właśnie od jego oficjalnej aplikacji. Niestety, skłamałbym, gdybym napisał, że już od samego początku wywarła ona na mnie dobre wrażenie. Wprost przeciwnie - już na samym wstępie bardzo zniechęciło mnie to, że mimo iż jest to oficjalna aplikacja wielkiego sklepu, nie możemy za jej pośrednictwem robić zakupów, a jedynie pobierać i czytać komiksy zakupione wcześniej przez ich stronę internetową (która, swoją drogą, sprawia wrażenie nieco przestarzałej i niezbyt przyjaznej dla użytkownika). Takie rozwiązanie jest bardzo niewygodne i zamiast, wzorem innych aplikacji z tej listy, upraszczać proces kupowania i czytania cyfrowych komiksów, tylko go komplikuje. Kolejnym sporym problemem, który początkowo zniechęcał mnie do korzystania z ComiXology, jest to, iż jeden z najciekawszych elementów tej aplikacji - usługa Unlimited, dająca nieograniczony dostęp do kilku tysięcy komiksów wybranych z katalogów różnych wydawców w zamian za comiesięczny abonament w wysokości 5,99 USD, nie jest dostępna w Polsce. Dla mnie osobiście ciężko było pogodzić się z faktem, iż ComiXology wymaga ode mnie płacenia za pojedynczy numer komiksu ceny niewiele mniejszej od tej, którą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych płacą za możliwość przeczytania ich dowolnej liczby, zwłaszcza iż niektórzy konkurenci dawno już wprowadzili podobne usługi na nasz rynek.

Jeśli jednak jesteśmy w stanie przymknąć oko na wspomniane powyżej niedogodności, okazuje się, że ComiXology ma też wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście ogromny wybór komiksów i to nie tylko z katalogów największych wydawców, takich jak Marvel czy DC, ale też ponad dwustu mniej znanych firm, w tym wielu nieoferujących swoich komiksów nigdzie indziej. Jest to w zasadzie jedyna aplikacja dająca legalny dostęp do tak szerokiego wyboru tytułów, co dla wielu osób jest zupełnie wystarczającym powodem, by nie próbować nawet korzystać z czegokolwiek innego. Warto też zauważyć, że wspomniana wcześniej denerwująca konieczność kupowania poza aplikacją ma też swoją pozytywną stronę - w ten sposób ComiXology omija prowizję Apple, dzięki czemu większość komiksów jest tam nieco tańsza niż w aplikacjach realizujących płatności za pośrednictwem App Store. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gdy już kupimy jakieś komiksy w ich sklepie, czytanie ich za pomocą aplikacji ComiXology jest naprawdę całkiem wygodne. Dzięki funkcji Guided View, pozwalającej wyświetlać na całym ekranie pojedyncze panele komiksu, zakupione przez nas tytuły da się przeglądać bez większych problemów nawet na małych ekranach iPhone'ów. W przypadku iPadów korzystanie z niej nie jest już konieczne, bo duży ekran pozwala bez problemu czytać całe strony.

Pobierz ComiXology

Aplikacje wydawców

Alternatywą dla korzystania z Comixology jest kupowanie komiksów za pomocą oficjalnych aplikacji wydawców. Niemal każde większe wydawnictwo, takie jak Marvel, DC, Image, Dark Horse czy Vertigo, posiada swoją własną aplikację, pozwalającą kupować i czytać komiksy z ich katalogu. W odróżnieniu od ComiXology, aplikacje wszystkich wspomnianych firm pozwalają dokonywać zakupów bezpośrednio z ich poziomu, a dodatkowo oferują wbudowane narzędzia ułatwiające przeszukiwanie katalogu dostępnych tytułów (umożliwiając np. sortowanie komiksów według wątków fabularnych, gatunków, pojawiających się w nich postaci czy autorów scenariusza). Każda z nich posiada też sekcję z regularnie aktualizowanymi listami polecanych komiksów, chociaż trzeba przyznać, że tylko Marvel wydaje się poświęcać jej nieco więcej uwagi (zakładka „Discover" w ich aplikacji zawiera ciekawe i przemyślane listy koncentrujące się wokół konkretnych tematów, takich jak np. zwycięstwa Thanosa, dzień ojca czy śluby superbohaterów, natomiast podobne działy w aplikacjach pozostałych wydawców zawierają głównie informacje o promocjach i nowych tytułach).

Wszystko to sprawia, że przeglądanie, wybieranie i kupowanie komiksów za pośrednictwem oficjalnych aplikacji wydawców jest znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze, niż robienie tego za pomocą ComiXology. Co więcej, aplikacje Marvel, DC, Image i Vertigo oferują integrację ze wspomnianym sklepem, dzięki której wszystkie zakupione w nich komiksy automatycznie przypisywane są również do naszego konta ComiXology. Nie musimy więc martwić się o to, że robiąc w nich zakupy, dzielimy naszą cyfrową kolekcję na mniejsze kawałki, gdyż w razie czego możemy obsługiwać ją całą za pomocą jednej zbiorczej aplikacji. Jeśli zaś chodzi o sam proces czytania, to cztery wspomniane aplikacje oferują z grubsza ten sam zestaw opcji co ComiXology, łącznie ze wspomnianą wcześniej funkcją Guided View. Jedynie Dark Horse wyłamuje się z tego schematu, oferując uproszczoną wersję tej funkcji i mniejszy zestaw dodatkowych opcji.

Niestety, kupowanie cyfrowych komiksów za pośrednictwem aplikacji wydawców ma też swoje wady. Najważniejsza z nich to nieco wyższe ceny w porównaniu z katalogiem ComiXology, wynikające z prowizji pobieranych przez Apple za obsługiwanie zakupów wewnątrz aplikacji. Kupując raz na jakiś czas pojedyncze komiksy, nie odczujemy tego może zbyt mocno, jednak przy dużych zakupach różnica może być już na tyle znaczna, że warto jednak skorzystać z mniej wygodnego, ale za to tańszego rozwiązania, jakim jest ComiXology.

Warto też dodać, że dwaj najwięksi wydawcy komiksów - DC i Marvel - oferują też opcję nieograniczonego dostępu do komiksów ze swoich katalogów w zamian za comiesięczny abonament. O ile w przypadku DC nie jest ona jeszcze dostępna w Polsce (a szkoda, bo oprócz dostępu do wybranych komiksów pozwala ona także oglądać filmy i seriale o superbohaterach), o tyle Marvel wprowadził już swoją usługę do naszego kraju. Nazywa się ona Marvel Unlimited i kosztuje 45 zł miesięcznie (niewiele więcej, niż musielibyśmy zapłacić w sklepie za jeden z nowych numerów komiksów tego wydawnictwa). Za tę cenę dostajemy nieograniczony dostęp do ponad 25 tysięcy komiksów, czyli niemal pełnego katalogu wydawniczego Marvela. Haczyk tkwi w tym, że nowe komiksy tego wydawnictwa udostępniane są w usłudze Unlimited z kilkumiesięcznym opóźnieniem, dlatego też nie sprawdzi się ona, jeśli chcemy pozostawać na bieżąco z wydawniczymi nowościami. Dla osób chcących nadrobić zaległości w starszych komiksach jest to jednak obecnie najbardziej atrakcyjna ze wszystkich dostępnych ofert.

Pobierz Marvel Unlimited
Pobierz Marvel Comics
Pobierz DC Comics
Pobierz Image Comics
Pobierz Dark Horse Comics
Pobierz Vertigo Comics

Madefire

Madefire to sklep specjalizujący się w tzw. motion comics - komiksach tworzonych specjalnie z myślą o dystrybucji cyfrowej, w których oprócz zwykłych, statycznych obrazów znajdziemy też animowane kadry, muzykę i efekty dźwiękowe, a czasami nawet elementy interaktywne. W katalogu sklepu znajdziemy tego typu komiksy z oferty takich wydawnictw jak Marvel, DC, Image, Dark Horse, IDW i Valiant, a także autorskie produkcje Madefire. Dodatkowo można też nabyć tam opowiadania z animowanymi ilustracjami oraz zwykłe komiksy cyfrowe.

Co ciekawe, mimo iż animowane, udźwiękowione komiksy wymagają znacznie większych nakładów pracy niż ich zwykłe odpowiedniki, przeglądając ofertę Madefire nie zauważyłem, by miało to wpływ na ceny tego typu wydawnictw, które nie odbiegają zbytnio od cen zwykłych komiksów w aplikacjach wydawców. Większy problem stanowi jednak to, iż katalog Madefire jest jak na razie stosunkowo niewielki, zwłaszcza w porównaniu z Comixology, co w połączeniu z brakiem integracji z innymi aplikacjami sprawia, że trudno traktować ją jako centrum naszego komiksowego świata. Mimo to polecam wszystkim sprawdzić przynajmniej jeden animowany komiks z jej oferty. Być może to właśnie taka nowoczesna, nietypowa forma czytania komiksów najbardziej przypadnie wam do gustu.

Pobierz Madefire

Podsumowanie

Przedstawione powyżej aplikacje to, moim skromnym zdaniem, najprostsze, najwygodniejsze i najbardziej atrakcyjne propozycje dla osób chcących czytać cyfrowe komiksy za pośrednictwem iPada (lub iPhone'a, jeśli komuś nie przeszkadza rozmiar ekranu). Osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z cyfrowymi komiksami najbardziej polecałbym aplikację Marvel Unlimited, gdyż jako jedyna pozwala nam ona czytać komiksy bez ograniczeń za comiesięczny abonament, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wydania pieniędzy na coś, co nie trafi w nasz gust. Dla osób zainteresowanych komiksami spoza oferty Marvela najlepszym rozwiązaniem będzie zaś prawdopodobnie ComiXology, gdyż pomimo kilku wad i niewygodnych rozwiązań to właśnie tam znajdziemy obecnie największy wybór tytułów, zarówno od gigantów komiksowego rynku, jak i małych niezależnych graczy. Warto też dodać, że w każdej z opisanych w tym artykule aplikacji znajdziemy też pewną pulę darmowych tytułów, dzięki którym możemy sprawdzić bez wydawania pieniędzy, czy podoba nam się taka forma czytania komiksów.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 4/2019

Pobierz MyApple Magazyn nr 4/2019