Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w czerwcu 2019 roku.

Forgotton Anne

Akcja gry Forgotton Anne przenosi nas do niezwykłego świata zamieszkiwanego przez przedmioty, które zostały zapomniane przez swoich właścicieli. Znajdziemy w nim m.in. antropomorficzne lampy, lodówki, zegarki, skarpetki a nawet pistolety. Czasami też zdarza się jednak, że trafiają do niego ludzie. Jedną z takich osób jest główna bohaterka gry, która podobnie jak wielu innych mieszkańców tej zapomnianej krainy marzy o wydostaniu się z niej. Forgotton Anne łączy w sobie elementy gry przygodowej, logicznej oraz prostej zręcznościowej platformówki. Jej znakiem rozpoznawczym jest wspaniała, ręcznie rysowana grafika, przywodząca na myśl klasyczne animacje studia Ghibli.

Pobierz Forgotton Anne

Harry Potter: Wizards Unite

Studio Niantic to niekwestionowany lider na rynku terenowych gier AR, odpowiedzialny za dwie najpopularniejsze produkcje tego typu - Ingress i Pokemon GO. W ubiegłym miesiącu jej katalog powiększył się o kolejną podobną grę, tym razem osadzoną w świecie znanym z książek i filmów o Harrym Potterze. Wizards Unite pod wieloma względami przypomina poprzednie tytuły tego studia - wyzwania stawiane przed graczem sprowadzają się tu więc głównie do odwiedzania wskazanych na mapie najbliższej okolicy miejsc, gdzie możemy m.in. walczyć z magicznymi istotami (co sprowadza się do prostej zręcznościowej mini-gry, w której musimy kreślić znaki zaklęć na ekranie smartfona) i zbierać różne przedmioty. Gra posiada też elementy prostego RPG (niedługo po rozpoczęciu gry wybieramy jedną z kilku dostępnych profesji, a następnie stopniowo rozwijamy naszą postać wypełniając kolejne zadania) oraz specjalne wyzwania zaprojektowane z myślą o pokonywaniu ich w kilka osób.

Pobierz Harry Potter: Wizards Unite

Dota Underlords

Jakiś czas temu w App Store pojawiła się gra Auto Chess, bazująca na popularnym modzie do gry Dota 2 o tej samej nazwie. Mimo iż można w niej było znaleźć wszystkie elementy, dzięki którym wspomniana modyfikacja zaskarbiła sobie spore grono fanów, to jednak ze względu na niski budżet i stosunkowo niewielkie doświadczenie jej autorów nie udało jej się osiągnąć zbyt dużego sukcesu. Dota Underlords opiera się na tych samych zasadach, jednak stoi za nią duże doświadczone studio - Valve - co zapewniło jej nie tylko wyższy poziom dopracowania, ale też lepszą promocję. Jest to prosta gra strategiczna, w której udział bierze do ośmiu graczy jednocześnie. Rozgrywka sprowadza się tu do kupowania jednostek i wystawiania ich na arenę, gdzie automatycznie walczą one ze znajdującymi się tam przeciwnikami (neutralnymi lub należącymi do jednego z pozostałych graczy), zdobywając złoto, za które możemy rekrutować kolejne postacie, oraz przedmioty, pozwalające ulepszać te już posiadane. Sęk w tym, że podczas zakupów nasz wybór jest zawsze ograniczony do niewielkiej, losowo wybranej i zmieniającej się co turę puli jednostek, dlatego też by wygrać musimy wybierać spośród nich te, których statystyki i umiejętności najlepiej pasują do budowanej przez nas armii. Gra posiada znacznie więcej strategicznej głębi, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, chociaż dla niektórych fanów strategii może okazać się nieco zbyt losowa. Warto mieć też na uwadze, że jako iż wersja dla iOS oferuje dokładnie to samo co edycja z komputerów, pojedyncze partie są tu zdecydowanie dłuższe niż w typowych grach na urządzenia mobilne.

Pobierz Dota Underlords

Graveyard Keeper

Bohaterem gry Graveyard Keeper jest mężczyzna, który po wypadku samochodowym budzi się na cmentarzu w dziwnym, fantastycznym świecie. Okazuje się, że od tej pory jego rolą jest zarządzanie tym posępnym miejscem, a to jak sobie z tym poradzi zadecyduje o tym, czy będzie mógł powrócić do swojego dawnego życia. Wśród stawianych przed nim zadań znajdziemy m.in. wykopywanie grobów, naprawianie uszkodzonych nagrobków i pomników, zbieranie surowców oraz zdobywanie pożywienia. Graveyard Keeper pod wieloma względami przypomina jeden z największych niezależnych hitów ostatnich lat - Stardew Valley - oferując jednak nieco inną stylistykę i klimat.

Pobierz Graveyard Keeper

Human Fall Flat

Większość projektantów gier komputerowych stara się, by ich produkcje oferowały jak najwygodniejszy i najbardziej intuicyjny system sterowania. Niektórzy jednak decydują się iść w tej kwestii pod prąd, celowo tworząc gry, w których sterowanie jest tak niewygodne, że nawet najprostsze zadania mogą stać się przez nie problemem. Do tego grona zalicza się właśnie Human Fall Flat, w której przejmujemy kontrolę nad wyjątkowo nieporadną człekokształtną istotą przemierzającą surrealistyczne lokacje. Zadaniem gracza jest tu odnalezienie wyjścia z każdej z nich, co zwykle wymaga rozwiązania po drodze kilku zagadek środowiskowych. Domyślenie się, co musimy zrobić w danej sytuacji, to jednak tylko połowa sukcesu, gdyż sposób sterowania, fizyka oraz ogólna niezgrabność naszej postaci sprawiają, że realizacja planu często jest tu trudniejsza niż jego opracowanie. Gra oferuje zarówno tryb dla jednego jak i dla wielu graczy. Czuć jednak wyraźnie, że była projektowana przede wszystkim z myślą o rozgrywce grupowej.

Human Fall Flat

Minit

Minit na pierwszy rzut oka wygląda jak kolejny klon gry Legend of Zelda, na dodatek okraszony jeszcze bardziej archaiczną oprawą graficzną niż pierwowzór. Na tle innych podobnych produkcji wyróżnia ją jednak nietypowe ograniczenie, które narzuca graczom. Jej główny bohater jest bowiem obarczony klątwą sprawiającą, że nie jest w stanie przeżyć dłużej niż minutę. Po upływie tego czasu po prostu pada martwy na ziemię, a nam pozostaje jedynie zacząć rozgrywkę od początku. Umierając nie tracimy jednak całkowicie wszystkich postępów (z biegiem czasu zyskujemy nawet możliwość zmiany startowej lokacji), dzięki czemu każda kolejna jednominutowa sesja małymi kroczkami przybliża nas do ukończenia gry. Przymusowy podział rozgrywki na tak krótkie segmenty to pomysł, który wyjątkowo dobrze sprawdza się na urządzeniach mobilnych, dlatego też aż dziw bierze, że tytuł ten pojawił się w App Store dopiero teraz (wersja na macOS, Windows i konsole miała swoją premierę ponad rok temu).

Pobierz Minit

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w czerwcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.