Coraz większą popularnością wśród użytkowników iPhone'ów cieszą się ładowarki bezprzewodowe. iPhone 8, który zadebiutował we wrześniu 2017 roku oraz wszystkie nowsze smartfony Apple mogą być ładowane za pomocą takiego właśnie akcesorium. Na rynku znaleźć można urządzenia, które pełnią tylko funkcję bezprzewodowej ładowarki oraz takie, które posiadają dodatkowe funkcje. W ostatnim czasie miałem możliwość testowania urządzeń firmy Momax - lampki LED oraz uchwytu samochodowego. Oba te przedmioty wyposażone są w cewkę, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie.

Zacznijmy od lampki. Trzeba przyznać, że urządzenie wyróżnia się eleganckim, nowoczesnym dizajnem, no co uwagę zwróciło wielu moich kolegów z pracy. W oczy rzuca się także dotykowy panel sterowania. Jak wspomniałem, podstawa lampki służy jako bezprzewodowa ładowarka. Dodatkowo zamontowano w niej port USB typu A, dzięki któremu ładować można drugie urządzenie. Napięcie wyjściowe obu źródeł to 5V - 1A, więc ładowanie urządzeń większych niż smartfony, takich jak na przykład tablet, trwałoby dość długo.

Źródło światła to panel LED o mocy 10 W, które bardzo dobrze sprawdza się jako lampka biurkowa. Urządzenie skutecznie doświetla strefę pracy nawet w ciągu dnia. Ramię lampki regulowane jest w dwóch płaszczyznach. Źródło światła obraca się o 270 stopni, co oznacza, że może być skierowane także w górę. Przy takim ustawieniu lampka służyć może jako główne oświetlenie niewielkiego pomieszczenia. Panel LED generuje światło białe i działa w zakresie sześciu mocy oraz pięciu temperatur barwy. Lampka spodoba się zatem entuzjastom światła zimnego jak i ciepłego. Urządzenie wyposażone jest także w czasowy wyłącznik. Po jego uruchomieniu, lampka wyłącza się po godzinie pracy.

Takie urządzenie to dobre rozwiązanie, ponieważ podstawka lampki zajmuje niewiele więcej miejsca niż mała ładowarka, a pełni także swoją drugą funkcję, co pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.

Drugim urządzeniem jest uniwersalny uchwyt samochodowy z funkcją szybkiego zasilania indukcyjnego (o mocy 10 W). W opakowaniu znajdziemy ładowarkę samochodową pracującą w standardzie QC 3.0, 2.4 A, z dwoma portami USB typu A, mocowanie ssące, uchwyt na otwór wentylacyjny oraz kabel Micro USB.

Warto zatem podkreślić, że za pomocą tej ładowarki zasilać można dwa urządzenia - jedno bezprzewodowo, a drugie tradycyjnie - za pomocą przewodu.

Jakość wykonania jest dobra, ale jest kilka mankamentów. Podczas długiej podróży po niezbyt równych polskich drogach, uchwyt kilka razy zmieniał swój kąt nachylenia, to znaczy nieznacznie się opuszczał, co wymagało poprawy. Nie działo się to często, ale dało się zauważyć.

Warto jednak dodać, że tego typu uchwyt to bardzo wygodne rozwiązanie. Co prawda, można korzystać ze „zwykłego” uchwytu, a smartfona podłączyć do ładowarki za pomocą przewodu, ale w takim przypadku znacznie dłużej trwa wyciągnięcie telefonu, na przykład na postoju. Momax dobrze radził sobie z ładowaniem iPhone'a XR. W trakcie jazdy poziom naładowania wzrastał, chociaż uruchomiona była nawigacja w Google Maps.

Szukając ładowarki bezprzewodowej warto zwrócić uwagę na te, które oferują dodatkowe funkcje. Są one o wiele bardziej użyteczne i ułatwiają i tak proste już czynności związane z korzystaniem ze smartfona.

Produktów do testów użyczył sklep ‪TopBuy.eu‬.