Polskiej marki Green Cell nie trzeba już przedstawiać czytelnikom MyApple. To chyba jeden z nielicznych naszych krajowych producentów akcesoriów, którego produkty są nie tylko dobrej jakości, ale - co nie mniej ważne - także cieszą oko. Nie inaczej jest z drugim już w jego ofercie hubem USB-C.

O tym, że hub USB-C to podstawowe akcesorium, w które wyposażyć się musi właściwie każdy użytkownik którejś z maszyn z linii najnowszych MacBooków Pro, MacBooków i MacBooków Air, wspominać nie trzeba. Bez tego typu urządzenia nie da się podpiąć ani klucza USB, ani większości monitorów, telewizorów, projektorów, zewnętrznych klawiatur czy myszek (także tych bezprzewodowych korzystających z połączenia radiowego za pośrednictwem specjalnego dongla), iPhone'a, iPada (czasem trzeba go podłączyć), aparatów fotograficznych, skanerów, drukarek (nie każdy ma przecież drukarkę sieciową) i wielu innych akcesoriów, które wciąż nie są wyposażone w złącze USB-C. Zresztą nie tylko o akcesoria chodzi. MacBooki, MacBooki Pro i Air nie posiadają także modemu LAN, a nie zawsze WiFi jest dostępne i bezpieczne. Czasem po prostu przydałoby się podłączyć komputer do sieci po kablu. We wszystkich tych przypadkach hub USB-C jest niezastąpiony.

GC HUB 2, tak jak inne produkty Green Cell, prezentuje się znakomicie. Ma formę niewielkiego aluminiowego pudełka o kwadratowym rzucie z nieznacznie zaokrąglonymi rogami. Urządzenie ma wymiary 7,5 x 7,5 x 1,9 cm. To niewiele, biorąc pod uwagę bogactwo oferowanych portów. Całość zamknięta jest w aluminiowej obudowie z zaznaczonym i podświetlonym miejscem jej łączenia z podstawą. To podświetlenie robi szczególnie dobre wrażenie podczas pracy w ciemnym pomieszczeniu czy generalnie w ciemnościach (np. na powietrzu po zmroku). Ciemnoszary kolor aluminium świetnie pasuje do mojego MacBooka Pro 15" Space Gray. Całość wieńczy kabel połączeniowy o długości 20,5 cm zabezpieczony srebrno-czarnym splotem. Jest on na tyle długi, że hub można wygodnie położyć obok komputera.

W tym niewielkim urządzeniu znalazło się całkiem sporo portów. Użytkownik ma do dyspozycji trzy porty USB 3.0, gniazdo LAN (RJ45), port HDMI (wspierający obraz 4K w 30 i Full HD w 60 Hz) oraz gniazdo USB-C Pass-through z Power Delivery (87 W) i wsparciem dla Quick Charge 3.0/4.0, pozwalające na szybkie ładowanie naszego MacBooka, innego laptopa z USB-C czy smartfona lub tabletu.

W ostatnich tygodniach testowałem to urządzenie, ładując za jego pośrednictwem mojego MacBooka Pro, wysyłając obraz na monitor i przerzucając na podpięty do niego dysk SSD zawartość innego dysku, podpiętego bezpośrednio do portu USB-C z drugiej strony komputera. Cały czas pracowało stabilnie i – co ważne – nie nagrzewało się przesadnie mocno.

Warto tutaj wspomnieć, że hub GC HUB 2 przyda się nie tylko posiadaczom najnowszych MacBooków Pro, MacBooków i MacBooków Air, ale także użytkownikom komputerów Asus ZenBook 3, Dell XPS 13/15, MateBook X Pro, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Lenovo Yoga czy Microsoft Surface Book 2, a także posiadaczom smartfonów i tabletów Samsunga z funkcją DEX, Huawei z EMUI czy innych wspierających tzw. Desktop Mode. Dzięki niemu będzie można urządzenia te wygodnie podłączyć do telewizora czy monitora. To zresztą nie wszystko. Użytkownicy konsoli Nintendo Switch także będą mogli za jego pomocą podłączyć ją do telewizora. Zastępuje on bowiem swoją funkcjonalnością stację Nintendo.

Hub Green Cell GC HUB 2 dostępny jest w sklepie MyApple w cenie 229,95 zł.

Dla wszystkich czytelników naszego portalu sklep MyApple przygotował specjalny 10% rabat na produkty marki ZENS. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: ZENS05. Kod jest ważny do 20 maja 2019 roku.