Dropbox to bezapelacyjnie jedna z najbardziej popularnych usług przestrzeni na pliki w chmurze. Od wielu lat obok płatnych subskrypcji oferuje darmowe konta o pojemności 2GB, którą można było zwiększyć nawet do kilkudziesięciu GB, poprzez polecanie usługi innym użytkownikom. Darmowe konta nie miały poza pojemnością innych specjalnych ograniczeń. To jednak się właśnie zmieniło.

Firma po cichu uaktualniła warunki korzystania z darmowych kont, wprowadzając ograniczenie do trzech urządzeń. Ma to wyraźnie na celu zmuszenie przede wszystkim nowych użytkowników do przejścia na płatną subskrypcję prędzej lub później. Jak wspomniałem, chodzi przede wszystkim o nowych użytkowników. Ci, którzy dotąd korzystali z Dropboksa na większej ich liczbie, będą mogli robić to dalej. Jednak nie będą już mogli dodać żadnego kolejnego urządzenia. Będzie to problemem np. po zmianie komputera czy telefonu, bo choć będą mogli oni wyrejestrować starsze urządzenie, to jednak wciąż nie będą mogli dodać nowego, jeśli liczba podpiętych pod dane konto urządzeń będzie większa od trzech.

Staram się szybko policzyć liczbę urządzeń, z których wciąż korzystam, a które synchronizują się z Dropboksem: MacBook Pro 15" (mid 2017), mój stary MacBook Air (na którym obecnie na swoim koncie mój syn uczy się programowania, trzymam na nim jednak swoje konto użytkownika i korzystam z niego podczas wyjazdów wakacyjnych), iPhone, iPad, smartfon BlackBerry, ale liczba podpiętych urządzeń liczy obecnie ponad 20. W moim przypadku, nawet jak wyrejestruję wszystkie, z których już nie korzystam, liczba tych aktywnych wciąż będzie większa niż trzy.

Podstawowy płatny plan o nazwie "Plus" to opłata 8,25 € na miesiąc.

Źródło: Dropbox