Stali czytelnicy pewnie wiedzą, że uwielbiam nowoczesne gry planszowe i karciane. Na łamach bloga i magazynu MyApple już kilkukrotnie opisywałem ciekawe tytuły oraz ich rozwój w stronę integracji ze światem cyfrowym. Dzisiaj nie wypada mi nie wspomnieć o karcianej grze „Poprzez Wieki”, która za sprawą polskiego wydawnictwa Portal Games doczekała się swojego cyfrowego odpowiednika na platformy iOS oraz Android.

Klasyczna wersja gry autorstwa Kristiana Čurla miała swoją premierę w 2015 roku. Była nominowana jako „Najlepsza Gra Karciana 2015 roku” i „Najlepsza Gra dla 2 Graczy 2015 roku” w nagrodach Golden Geek (największego portalu poświęconego grom planszowym na świecie). Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy i łączy w sobie prostotę rozgrywki znaną z mikrogier oraz strategię opartą o kolekcjonowanie zestawów kart, a także system draftu.

W Poprzez Wieki każdy z graczy otrzymuje 5 kart spośród których wybiera jedną, a pozostałe przekazuje przeciwnikowi. Każda karta posiada swój własny symbol oraz specjalną zasadę pozwalającą zdobyć punkty w zależności od zebranych symboli znajdujących się na kartach. Z końcem rundy gracze wybierają jedną kartę, która jako relikt przeszłości pozostanie w ich królestwie na przyszłe rundy, a także usuwają inną ze swoich kart znajdujących się w swoim królestwie. Po zakończeniu 3 rund wygrywa gracz z najlepiej rozwiniętym królestwem.

Aplikacja Poprzez Wieki to doskonały przykład na to jak można przenieść wciągającą grę do cyfrowego świata pięknych animacji oraz dodatkowych funkcji ubogacających rozgrywkę. Na dzień dobry wita nas samouczek, który „bezboleśnie” wdroży nas w tajniki gry bez konieczności czytania instrukcji, jak ma to miejsce w papierowym odpowiedniku. Możemy grać przeciwko cyfrowemu przeciwnikowi na trzech poziomach trudności lub w tzw. trybie „hot seat” zmieniając się z drugim graczem na czas wykonywania akcji.

Jako urozmaicenie mamy mnóstwo lubianych przez cyfrowych graczy achievementów do zdobycia, które sprawiają, że z ochotą rozgrywa się kolejne partie skupiając się na coraz to innych aspektach rozgrywki.

Osobiście wielokrotnie grałem w klasyczną, karcianą wersję Poprzez Wieki i dla mnie cyfrowy odpowiednik to świetne odświeżenie. Wspaniały tytuł na szybkie rozgrywki dające sporo frajdy z układania strategii i przewidywania ruchów przeciwnika. Jest mi niezmiernie miło, że polskie wydawnictwa potrafią publikować takie produkcje. Jest to naprawdę światowy poziom dla cyfrowych odpowiedników gier planszowych, które nie są tylko marną kalką papierowych wydań, ale zupełnie nowym wcieleniem, który może przyciągnąć do planszówek kolejnych, nowych graczy. Portal Games świetna robota, czekamy na więcej!