Senator Elizabeth Warren ogłosiła niedawno, że w przyszłym roku zamierza wystartować w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednym z głównych elementów jej programu wyborczego są propozycje zmian w amerykańskim prawie, mających ułatwić mniejszym firmom konkurowanie z rynkowymi gigantami. Proponowane przez nią reformy miałyby uderzyć przede wszystkim w takie firmy jak Apple, Google, Amazon, Microsoft czy Facebook.

Warren chce, by firmy posiadające w swojej ofercie platformy umożliwiające innym firmom sprzedaż różnego rodzaju produktów (takie jak np. App Store czy konkurencyjne Google Play) nie mogły udostępniać za ich pomocą swoich własnych towarów, jeśli ich roczny dochód przekracza 25 miliardów dolarów. Zdaniem pani senator duże firmy nie powinny móc jednocześnie być właścicielami i użytkownikami takich platform, gdyż daje im to zbyt duże możliwości nadużyć. Przykładowo: mogą one wykorzystać posiadane przez siebie dane dotyczące sprzedaży do wybrania produktów cieszących się największą popularnością wśród klientów, przygotować ich własne wersje, a następnie wykorzystać pełną kontrolę nad platformą by zagwarantować im lepszą widoczność niż konkurentom.

Warto zauważyć, że firmie Apple rzeczywiście co jakiś czas zdarza się „podkradać" pomysły z popularnych aplikacji sprzedawanych w App Store i wykorzystywać je we własnych produktach. Niedawne przykłady takich działań to chociażby funkcja Night Shift, działająca niemal identycznie jak popularna swego czasu aplikacja F.Lux, czy miarka AR, wzorowana na wielu podobnych aplikacjach, które pojawiły się w App Store niedługo po wprowadzeniu ARKit. Swego czasu wiele kontrowersji wywołała też wyszukiwarka Sherlock 3, wprowadzona wraz z premierą systemu OS X 10.2, która „zapożyczyła" wiele funkcji z konkurencyjnego narzędzia o nazwie Watson. Należy jednak mieć na uwadze, że zakazanie firmie Apple publikowania własnych produktów w App Store nie zapobiegłoby żadnemu z tych przypadków, gdyż Apple udostępniło wspomniane narzędzia nie jako samodzielne aplikacje, lecz jako elementy systemów operacyjnych dostarczane użytkownikowi wraz z nimi.

Trudno przewidzieć, co zrobiłoby Apple, gdyby Elizabeth Warren została prezydentem Stanów Zjednoczonych i wprowadziła swój plan w życie. Sama senator stwierdziła w wywiadzie udzielonym serwisowi The Verge, że firma ta musiałaby wtedy albo zrezygnować z udostępniania w App Store własnych aplikacji, albo też przekazać kontrolę nad platformą innej firmie.

Źródło: The Verge
Zdjęcie: Ali Shaker


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019