Od dłuższego czasu mówi się o modułowym Macu Pro, którego Apple ma pokazać jeszcze w tym roku, prawdopodobnie podczas czerwcowej konferencji WWDC. Okazuje się, że pomysł na tego typu komputer nie jest w tej firmie nowy. W Apple rozważano budowę tego typu komputera już w latach osiemdziesiątych. Podobnie jak oryginalny Macintosh, także i ten komputer zyskał swoją nazwę od gatunku jabłek - Jonathan. Historię tę przypomniał Cult Of Mac.

Pomysł jego powstania narodził się w głowie Johna Fitcha, inżyniera Apple zajmującego się hardwarem, który pracował m.in. nad komputerem Apple IIgs. Zaprojektował on komputer modułowy, oparty na procesorze Motorola 68030, który można było dowolnie skonfigurować z wykorzystaniem jednego z kilku modłów. Jednostka podstawowa, przypominająca półkę na książki, odpowiedzialna miała być tylko za obsługę operacji wejścia i wyjścia, a dopiero pozostałe moduły, układane na niej jak książki, pozwalały na zbudowanie właściwego komputera, czy to kolejnej wersji Apple II, Macintosha, a nawet komputera działającego pod kontrolą systemu UNIX lub DOS. Kolejne moduły zawierały napędy dyskowe, karty sieciowe itp. elementy. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer mógł być skonfigurowany odpowiednio w zależności od potrzeb.

Model komputera zaprojektował Helmut Esslinger i jego studio frog design, ten sam, który zaprojektował inne komputery Apple w tym okresie.

Początkowo kierownictwo firmy podeszło do projektu entuzjastycznie, później jednak okazało się, że - według ich obliczeń - zyski ze sprzedaży jednego Jonathana byłyby o połowę niższe od tych, ze sprzedaży Macintosha II. John Sculley także wyrażał się o nim nieprzychylnie, nazywając go koniem trojańskim, który pozwoliłby użytkownikom Maców na łatwą i szybką przesiadkę na DOS-a

Źródło: Cult of Mac za Stories Of Apple

Obrazki: Pierwsze dwa obrazki pochodzą z książki „Design Forward”, wydanej przez ARNOLDSCHE Art Publishers. Autorem ostatniego jest Dan Lieberman


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019