Modele z 2016 i 2017 roku usunięto ze sprzedaży ze względu na pozew Qualcomma. Ich powrót do oficjalnej dystrybucji jest efektem ustępstwa Apple w sprawie modemów produkowanych przez Intel.

Po przeszło miesięcznej nieobecności, do sprzedaży w Niemczech wracają modele 7, 7 Plus, 8 i 8 Plus, które wycofano na początku stycznia. Apple zmuszone było do usunięcia z łańcucha dostaw urządzeń wyposażonych w modemy łączności produkowane przez Intel.

W zeszłym roku Qualcomm wystosowało do Apple roszczenie, oskarżając producenta o przekazanie poufnych informacji Intelowi. Firma dzięki pozyskanym danym miała przejąć produkcję podzespołów do iPhone’ów, które do modelu 6S i 6S Plus włącznie były produkowane jedynie przez Qualcomma.

Wraz z powrotem iPhone’ów do sprzedaży, Apple wydało oświadczenie, w których przyznaje, że firma nie miała innego wyboru chcąc przywrócić dostępność urządzeń w Niemczech. Dodając przy tym, że „Qualcomm stara się wyeliminować konkurencję w każdy możliwy sposób, szkodząc przy tym konsumentom.” W opublikowanym oświadczeniu rzecznik Apple wyraził opinię, że Qualcomm powołuje się na patenty, często nie związane z branżą technologiczną, aby nękać Apple i innych graczy rynku technologicznego.

Według ostatnich informacji, jednym ze skutków kryzysu na linii Apple - Qualcomm jest intensyfikacja prac nad autorskim modemem Apple.

Źródło: MacRumors