Podczas drugiego dnia targów odwiedziliśmy halę, w której prezentowane były głównie urządzenia i akcesoria z segmentu automatyki domowej. Podczas prezentacji mogliśmy lepiej zapoznać się z portfolio firm Netatmo oraz Fibaro. Udało nam się również zobaczyć, co mają do zaoferowania startupy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem technologicznym.

Automatyka domowa

Automatyka domowa jest jednym z dominujących trendów podczas tegorocznych targów CES. Akcesoriów oraz urządzeń jest mnóstwo, ale już sama liczba kategorii tych produktów zdaje się być ograniczona. Przełączniki, gniazdka, przyciski, kamerki, termostaty oraz dzwonki do drzwi, które widzimy w Las Vegas, różnią się od siebie przede wszystkim jakością wykonania, designem, wsparciem dla zewnętrznych rozwiązań pokroju HomeKit oraz poziomem, na jakim stoją aplikacje mobilne do ich obsługi. Z całą pewnością na tle konkurencji wybijają się Francuzi z Netatmo (piękne produkty, świetne aplikacje, integracja z IFTTT oraz HomeKit czy Aleksą) oraz Polacy z Fibaro. Z polskiej firmy naprawdę można być tutaj dumnym, szczególnie gdy zauważymy, z jakim entuzjazmem i zaciekawieniem patrzą na jej produkty zagraniczni dziennikarze oraz inni uczestniczy targów.

fibaro

Startupy

O hali, gdzie pojawiają się startupy, można pisać godzinami. Jak już wczoraj mówiliśmy, brakuje nam tutaj większej liczby przedsiębiorstw z Polski. Niestety trzeba przyznać, że większość wystawców prezentuje produkty, usługi lub oprogramowanie niewarte uwagi. Często jest one odpowiedzią na problem, który nie istnieje poza hipotetycznymi rozważaniami założycieli tych młodych firm. Na ten temat powstanie jednak osobny wpis. Wśród ciekawych produktów znalazły się jednak kamerki na tablicę rejestracyjną, które mogą również pełnić rolę czujników cofania – ciekawa alternatywa dla wiercenia w zderzakach. Podobał mi się również modułowy robot, którego ruchy programujemy przy użyciu prostej w obsłudze aplikacji – to ciekawy sposób na zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami programowania.

rejestracja

robot

Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na dedykowanej podstronie. Jej partnerem jest ING Bank Śląski.

Luźną relacje z naszego wyjazdu możecie także śledzić na Snapchacie oraz Instagramie.

Snapchat Instagram