Rok temu miałem przyjemność testować kompaktowy głośnik bezprzewodowy Bluesound Pulse Mini, stanowiący jeden z elementów systemu multiroom tej marki. Teraz przyszedł czas na jego następcę Bluesound Pulse Mini 2i.

To co na zewnątrz

Wizualnie względem modelu recenzowanego przeze mnie w ubiegłym roku nie zmieniło się praktycznie nic. Urządzenie posiada identyczne wymiary (335 X 172 X 155 mm) i wagę (3,6 kg). Całą przednią ścianę zajmuje maskownica, czyli grill, pod którym zaszły duże zmiany w porównaniu z poprzednim modelem. Pod jego górną krawędzią i w połowie jego odległości umieszczono logo Bluesound, a nieco poniżej diodę wskazującą na tryb pracy urządzenia.

Bluesound Pulse Mini 2i

Na górze umieszczono podświetlony panel dotykowy pozwalający na sterowanie odtwarzaniem i głośnością. Wraz z zagłębieniem obudowy tworzy on także rączkę, pozwalającą na jego wygodne podniesienie i przeniesienie z jednego miejsca na drugie - pamiętać trzeba, że nie jest to urządzenie przenośne. Identycznie jak w modelu sprzed roku, także i w Pulse Mini 2i z tyłu znalazło się gniazdo zasilania oraz porty LAN, USB, mini USB, wejście optyczne i gniazdo słuchawkowe. Głośnik oczywiście przykuwa uwagę swoją ciekawą bryłą i minimalistycznym designem. Pewną zmianą wobec modelu sprzed roku jest zaślepiony wylot tunelu bass reflex. Choć z zewnątrz oba modele właściwie się nie różnią, to w środku Pulse Mini 2i to zupełnie nowe i inne urządzenie.

Bluesound Pulse Mini 2i

To co pod maską

Wspominałem, że zmiany względem ubiegłorocznego modelu zaszły przede wszystkim w środku urządzenia, nastąpiły one jednak także we wsparciu nowych technologi bezprzewodowego strumieniowania muzyki. I tak zamiast dwóch pięciocentymetrowych szerokopasmowych głośników i jednego dziewięciocentymetrowego subwoofera oraz wzmacniacza o mocy 50 W, które stanowiły serce tamtej konstrukcji, w Pulse Mini 2i znalazły się dwa dziesięciocentymetrowe (102 mm) subwoofery, dwa dwucentymetrowe (19 mm) gwizdki oraz wzmacniacz o mocy 100 W.

AirPlay 2

Bluesound Pulse Mini 2i wspiera AirPlay 2 oraz dwukierunkowy Bluetooth 5.0 dzięki kodekowi aptX HD. Dwukierunkowy Bluetooth 5.0 pozwala nie tylko strumieniować muzykę do głośnika z dowolnego urządzenia mobilnego, ale także przesyłać ją z Pulse Mini 2i dalej, np. do bezprzewodowych słuchawek. Z kolei kodek aptX HD zapewnia jakość dźwięku przewyższającą płytę CD. Co więcej, urządzenie obsługuje teraz dwupasmową komunikację Wi-Fi, dzięki czemu zapewnia o wiele bardziej stabilne strumieniowanie dźwięku po sieci bezprzewodowej. Faktycznie, urządzenie działa bardzo dobrze i stabilnie zarówno przy połączeniu przez sieć bezprzewodową, jak i po kablu łączącym je z routerem.

Bluesound Pulse Mini 2i

Brzmienie

To, co rzuca się w uszy (bo przecież nie w oczy) po pierwszym uruchomieniu Pulse Mini 2i, jest jego większa moc, bardziej mięsiste i dynamiczniejsze basy oraz o wiele szersza scena dźwiękowa z imponującą ilością detali w całym spektrum pasma jak na wciąż przecież kompaktowy głośnik. Co więcej, dzięki podwójnemu układowi przetworników jest to prawdziwie stereofoniczna konstrukcja. Wrażenie robią zresztą nie tylko dynamiczne basy, ale i mięsisty i bardzo czytelny środek. Słuchając właściwie każdej muzyki na Bluesound Pulse Mini 2i, można cieszyć się bogactwem detali perkusji, basu, gitar, instrumentów klawiszowych - jak w przypadku o wiele większych głośników czy zestawu stereo. Wysokie tony są na tyle naturalne, że nie przykuwają uwagi słuchacza - co jest moim zdaniem zaletą (zwykle, kiedy zwracam na nie przesadną uwagę, to jest z nimi coś nie tak). Nie mniej ważne jest to, że teraz głośnik gra równie dobrze przy rozkręceniu go bardzo mocno (na tyle jednak, by sąsiedzi nie przyszli do mnie z awanturą). Dwa głośniki PULSE MINI 2i można też spiąć w aplikacji Bluesound do pracy jako para kolumn stereo, co biorąc pod uwagę ich wysoką moc oraz spore możliwości dźwiękowe, może stanowić bardzo interesującą alternatywę dla tradycyjnego systemu hi-fi z pasywnymi kolumnami głośnikowymi, wzmacniaczem oraz źródłem.

Obsługa i aplikacja

Głośnik raz podłączony nie musi być wyłączany i włączany. Samodzielnie przechodzi w stan czuwania i uruchamia się, kiedy potrzeba. Wystarczy uruchomić np. aplikację Muzyka na iPhonie czy iPadzie albo w iTunes na komputerze Mac i muzyka popłynie z niego, jeśli oczywiście jest zaznaczony na liście urządzeń, do których muzyka jest wysyłana. Dzięki wsparciu AirPlay głośnik możne grać jednocześnie z innymi urządzeniami. Oczywiście muzykę można wysyłać na niego także z innych aplikacji serwisów muzycznych, jak na przykład Spotify, Tidal, Amazon Music i wielu innych. Właściwe wszystkie, poza Apple Music, można połączyć z dedykowaną aplikacją dla smartfona, tabletu oraz komputera i z niej sterować w pełni odtwarzaniem. Sam program nie zmienił się. Dalej można wybrać własne playlisty, źródła odtwarzania (np. pamięci NAS) oraz jedną z ogromnej liczby internetowych stacji radiowych nadających muzykę przez sieć.

Bluesound Pulse Mini 2i

Podsumowanie

Przyznam, że po dwóch tygodniach codziennego i trwającego wiele godzin raczenia się muzyką płynącą z Bluesound Pulse Mini 2i cieżko mi się z tym głośnikiem rozstawać. Jak na swoją niezmienioną kompaktową formę, która sama w sobie jest warta uwagi, gra on po prostu rewelacyjnie.

Pulse Mini 2i stanowi także dobry początek budowy większego autorskiego bezprzewodowego systemu multiroom. Pozwala on na zintegrowanie całej domowej muzyki oraz kina w ramach jednego, inteligentnego systemu, zapewniającego każdemu z domowników pełna swobodę w dostępie do muzycznych zasobów i sterowaniu dowolną jednostką systemu, przy zachowaniu najwyższej, audiofilskiej, jakości brzmienia.

Specyfikacja

 • dźwięk jakości hi-res 24/192 w nawet 64 strefach,
 • bezprzewodowy głośnik hi-fi typu all-in-one,
 • cyfrowy wzmacniacz 100 W i zaawansowane głośniki (2 x 19 mm + 2 x 102 mm),
 • sterowanie aplikacją (smartfony, tablety i komputery),
 • multiroom lub bezprzewodowe stereo,
 • funkcje sieciowe,
 • AirPlay 2, 2-kierunkowy Bluetooth kompatybilny z Qualcomm aptX HD,
 • kompatybilny z Amazon Alexa,
 • 2-pasmowe Wi-Fi,

Głośnik Bluesound Pulse Mini 2i dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 2699 zł.

Zdjęcia: Bluesound