Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w listopadzie 2018 roku.

Teslagrad

Teslagrad to zręcznościowa platformówka z elementami gry logicznej, w której większość zagadek wiąże się w jakiś sposób z elektrycznością i magnetyzmem. W grze wcielamy się w osieroconego chłopca, który uciekając przed polującymi na niego sługami despotycznego króla chowa się w opuszczonej wieży, zamieszkiwanej niegdyś przez zakon naukowców nazywających siebie Teslamantami. Szybko okazuje się, że miejsce to skrywa nie tylko informacje na temat historii tytułowego Teslagradu, ale też klucz do rozwiązania zagadki przeszłości naszego bohatera. Gra Teslagrad dostępna jest również w wersji dla Apple TV.

Pobierz Teslagrad

A Mortician's Tale

W grze A Mortician's Tale wcielamy się w młodą pracownicę zakładu pogrzebowego, stawiającą pierwsze kroki w tej branży. Do naszych zadań należeć będzie nie tylko przygotowywanie zwłok, ale też branie udziału w ceremoniach pogrzebowych i spotykanie się z rodzinami zmarłych. W trakcie gry będziemy też mieli okazję poznać bliżej innych pracowników zakładu oraz dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak wygląda praca w takim miejscu.

Pobierz A Mortician's Tale

Chuchel

Chuchel to nowa gra studia Amanita Design, znanego za sprawą takich tytułów jak Samorost, Machinarium i Botanicula. Podobnie jak jej poprzednie produkcje jest to pełna humoru przygodówka typu point & click okraszona charakterystyczną, nietuzinkową oprawą audiowizualną. Jej tytułowym bohaterem jest mały włochaty stworek, który stara się odzyskać odebraną mu wisienkę, przeżywając przy tym różne zabawne przygody.

Pobierz Chuchel

Super Fowlst

Super Fowlst to dość wymagająca zręcznościówka z oprawą graficzną utrzymaną w stylu retro. Zadaniem gracza jest tu pokonanie wszystkich przeciwników znajdujących się na mapie, czego dokonujemy po prostu zderzając się z nimi, musząc jednak uważać, by nie wpaść przy tym na wystrzeliwane przez nich pociski i rozmieszczone na planszach pułapki. Tym, co wyróżnia Super Fowlst na tle innych podobnych platformówek, jest system sterowania. Stukając w lewą lub prawą stronę ekranu sprawiamy, że nasz bohater nie tylko zmienia kierunek, ale też podlatuje nieco do góry, by następnie zacząć powoli opadać. W efekcie kierowanie nim wymaga sporej zręczności, a sama gra przypomina trochę skrzyżowanie Flappy Birda z Super Meat Boyem. Na korzyść Super Fowlst przemawiają też generowane proceduralnie poziomy, dzięki którym każde kolejne podejście stawia przed nami nowe wyzwania. Warto też zauważyć, że chociaż jest to produkcja typu freemium, to korzystając z mikropłatności możemy nabyć jedynie kosmetyczne dodatki zmieniające wygląd naszego bohatera (które można odblokować także za złoto zdobyte w grze), zaś główna zawartość jest dostępna za darmo bez żadnych ograniczeń (znajdziemy w niej jednak reklamy).

Pobierz Super Fowlst

ReversiQuest 2

ReversiQuest 2 to dość nietypowa gra. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak kolejne jRPG w stylu retro, inspirowane klasykami z lat dziewięćdziesiątych. Tym, co wyróżnia ją na tle innych podobnych tytułów, jest system walki wzorowany na klasycznej grze planszowej Reversi (znanej również jako Othello). Starcia z przeciwnikami opierają się tu więc nie na zadawaniu ciosów, rzucaniu zaklęć i korzystaniu z przedmiotów, lecz umiejętnym rozstawianiu swoich wojsk na planszy, tak by zająć jak największe pole i przejąć „pionki" przeciwnika. ReversiQuest 2 dostępne jest do pobrania za darmo, jednak bez wydawania pieniędzy możemy zagrać tylko w prolog. Odblokowanie pełnej kampanii fabularnej wymaga skorzystania z jednorazowej mikropłatności (znajdziemy tu też opcjonalne mikropłatności mogące ułatwić i przyśpieszyć rozgrywkę, jednak gra nigdy nie stara się zmusić nas do korzystania z nich).

Pobierz ReversiQuest 2

Alphaputt

W App Store można znaleźć wiele różnych gier inspirowanych minigolfem, jednak mało która może pochwalić się tak ciekawym i przykuwającym uwagę designem jak Alphaputt. Każdy z 26 dostępnych w grze torów ma kształt jednej z liter alfabetu, a jego wygląd i oprawa dźwiękowa inspirowane są rozpoczynającym się na nią słowem (oczywiście w języku angielskim). Przykładowo - tor w kształcie litery S stylizowany jest na bar z sushi, nad torem w kształcie litery U lata UFO a tor symbolizujący N zrobiony jest ze świecących neonów. Na każdym z nich znajdziemy też różnego rodzaju utrudnienia i przeszkody, pasujące klimatem do jego motywu przewodniego.

Pobierz Alphaputt

Cosmic Top Secret

Cosmic Top Secret to dziwaczna gra przygodowa, bazująca na prawdziwej historii Trine Laier - absolwentki duńskiej szkoły filmowej, która pewnego dnia zaczęła podejrzewać, że jej rodzice byli tajnymi agentami w trakcie trwania zimnej wojny. Próbując udowodnić swoją teorię zebrała ona ponad 100 godzin materiałów filmowych, wśród których znalazły się nie tylko wywiady z rodzicami, ich znajomymi i współpracownikami, ale też przedstawicielami duńskich agencji rządowych. Gra Cosmic Top Secret to autobiograficzna opowieść o jej poszukiwaniach, przedstawiona w formie gry komputerowej, do stworzenia której wykorzystano m.in. wspomniane nagrania oraz różne zdjęcia i dokumenty zdobyte przez Laier. Mimo iż sama rozgrywka jest stosunkowo prosta, głównym zadaniem gracza jest eksploracja różnych lokacji i zbieranie rozrzuconych tam przedmiotów (chociaż co jakiś czas zdarzają się też proste wyzwania logiczne i zręcznościowe), to jednak ciekawa tematyka i nietuzinkowy sposób jej przedstawienia czynią z Cosmic Top Secret ciekawą propozycję dla wszystkich fanów dziwnych, eksperymentalnych gier.

Pobierz Cosmic Top Secret

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w listopadzie, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.