O tym jak ważne jest powietrze, którym oddychamy i warunki, w jakich przebywamy, mówi się ostatnio sporo. Na nasz komfort duży wpływ ma m.in. temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Te oczywiście można mierzyć w tradycyjny sposób, bez uciekania się do urządzeń komunikujących się z naszym iPhone'em. Trudniej będzie zmierzyć poziom dwutlenku węgla, który wydychają wszyscy domownicy. Zamiast obwieszać ściany termometrami, higrometrami itp. urządzeniami, można teraz skorzystać z jednego urządzenia, które będzie za nas na bieżąco monitorować temperaturę i jakość powietrza w domu lub biurze.

Na rynku jest już kilka tego typu gadżetów. Ja przez ostatnie tygodnie miałem okazję korzystać ze stacji Netatmo Healthy Home Coach współpracującej z platformą HomeKit.

Urządzenie swoją formą przypomina niewielki walec ustawiony pionowo. Dzięki aluminiowej obudowie prezentuje się całkiem nieźle na półce czy stoliku nocnym. Na jego szczycie znalazł się panel dotykowy, który przydaje się przy pierwszej konfiguracji, a później aktywuje umieszczony w pionowym wycięciu wskaźnik jakości powietrza, który świeci na odpowiedni kolor (od niebieskiego do czerwonego).

NIe jest to jedyne urządzenie współpracujące z HomeKit, które posiada taką formę. Wspomnę tutaj choćby o kamerze D-Link Omna, z którą to Netatmo Healthy Home Coach skojarzyło mi się od razu po wyjęciu z pudełka.

Dodanie tej stacji do aplikacji Dom jest proste, tak jak innych urządzeń współpracujących z HomeKit. Na książeczce z instrukcją obsługi i z tyłu urządzenia naklejony jest jego kod w wersji numerycznej i QR, który należy zeskanować we wspomnianym programie. Dalszy proces konfiguracji odbywa się właściwie automatycznie.

Netatmo Healthy Home Coach stale mierzy temperaturę, wilgotność, nagromadzenie dwutlenku węgla oraz natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Informacja o poziomie hałasu dostępna jest jednak tylko przez dedykowaną aplikację dla iOS. Dodatkowo w programie można podglądać także wykresy przedstawiające to, jak zmieniały się poszczególne parametry w ciągu dnia czy tygodni.

Monitorowanie hałasu w pomieszczeniu może dziwić, ale ten czynnik ma wpływ na komfort życia czy pracy, podobnie jak jakość samego powietrza. Co więcej, dzięki wspomnianym wykresom można prześledzić poziom hałasu w nocy, podczas snu. Może okazać się, że problemy ze snem wynikają z tego, że pomieszczenie jest po prostu za głośne lub nie izoluje dobrze od dźwięków dobiegających zza okna lub zza ściany. Ja w ostatnich tygodniach wykorzystywałem go do uspokajania moich synów, pokazując im powiadomienia przychodzące na mojego iPhone'a, informujące o zwiększonym natężeniu hałasu, którego byli źródłem.

Najczęściej pojawiającym się alarmem w przypadku mojego mieszkania i stosunkowo niewielkiego salonu jest ten, informujący o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla. Nic dziwnego, że przy zamkniętym oknie w salonie, w którym przebywają nieraz dwie osoby dorosłe, dwoje dzieci, pies i kot, stężenie gęstnieje. Wtedy o potrzebie przewietrzenia pomieszczenia przypomni albo aplikacja Dom, albo dedykowany program od Netatmo. Problem w tym, że w naszym kraju, w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza jeśli mieszka się w okolicy starego budownictwa lub domków opalanych węglem (a zatem i wszystkim co się do pieca zmieści i co się dobrze pali), otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia może przynieść jeszcze gorszy efekt.

W Netatmo Healthy Home Coach brakuje funkcji pomiaru pyłu zawieszonego w powietrzu. Zdecydowanie by się to w naszych warunkach przydało. Brakuje mi też integracji Netatmo Healthy Home Coach z platformą IFTTT. Dziwi to tym bardziej, że kilka innych urządzeń Netatmo jest na niej dostępnych.

Plusem jest szybka reakcja na zmiany jakości powietrza, natężenia hałasu itp. Jeśli więc warunki zmienią się na gorsze to alarm powinien pojawić się niemal natychmiast. Co więcej, alarm o wysokim stężeniu dwutlenku węgla wysłany do aplikacji Home pozwala na uruchomienie jednego z zadań automatyki domowej w tej właśnie aplikacji. Oczywiście ma to sens pod warunkiem, że mamy urządzenia, które współpracują z platformą HomeKit i są w stanie np. przewietrzyć pomieszczenie.

Netatmo Healthy Home Coach można kupić w cenie 499 zł.


Dla wszystkich czytelników naszego portalu sklep MyApple przygotował specjalny 10% rabat na produkty marki ZENS. Wystarczy w koszyku zaznaczyć: „Posiadam kod rabatowy” i wpisać: ZENS05. Kod jest ważny do 20 maja 2019 roku.