Kilka tygodni temu opisywałem na MyApple zestaw urządzeń dla smart domu firmy D-Link, działających w oparciu o uniwersalną platformę Z-Wave. Od paru lat konkurencyjną platformę HomeKit zintegrowaną z systemem iOS rozwija Apple. W ostatnich miesiącach na rynku pojawiło się kilka wspierających ją nowych urządzeń, którym warto poświęcić parę słów. Jednym z nich jest kamera D-Link Omna 180 Cam HD.

Akcesoria mogą być ładne

D-Link Omna wyglądem przypomina niewielki walec ustawiony pionowo na płaskiej, niewiele szerszej od niego nóżce. Muszę przyznać, że jest to pierwsze akcesorium dla smart domu, które nie straszy białym plastikiem. Aluminiowa obudowa ze stosunkowo niewielkim stylowym wycięciem na obiektyw - tak moim zdaniem powinno wyglądać każde urządzenie domowej automatyki czy domowego monitoringu, które ustawiamy na półce, komodzie czy biurku. Stanowi część wystroju, nie powinno więc być brzydkie czy nijakie - i tego nie można zarzucić tej kamerze.

Urządzenie nie tylko wygląda dobrze, ale też nie zajmuje za dużo miejsca. Jego wysokość to tylko 13,2 cm, a średnica jednie 5,8 cm. Dzięki formie pionowego walca zmieści się właściwie wszędzie. Nie powinno być więc problemów z jego ustawieniem w pokoju tak, by mogło objąć całą powierzchnię pomieszczenia (najlepiej jednak gdzieś w rogu). Urządzenie zasilane jest z sieci elektrycznej przez ładowarkę za pośrednictwem kabla. Na szczęście zwykle można go ukryć tak, że nie będzie rzucał się w oczy. Gniazdo zasilania umieszczone zostało z tyłu w dolnej części pionowego walca. Na spodzie nóżki znalazło się gniazdo kart microSD pozwalające na nagrywanie zarejestrowanego obrazu oraz przycisk resetowania urządzenia.

Instalacja

Proces instalowania kamery D-Link Omna jest bardzo prosty, ale to już właściwie standard w przypadku tego typu urządzeń. Można to zrobić bezpośrednio w dedykowanej darmowej aplikacji, którą należy pobrać z App Store, a która służy do zarządzania tym urządzeniem, następnie zaś postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie iPhone'a czy iPada. Można też zainstalować ją bezpośrednio z poziomu aplikacji Dom.

Działanie

Po instalacji kamera pojawia się także w aplikacji Dom, która pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami wspierającymi platformę HomeKit. Można z niej również na bieżąco śledzić pogląd obrazu i dźwięku, a także przekazywać głos do pomieszczenia, w którym kamera stoi. Przydaje się to czasem, choćby do komunikacji z rodziną czy do zabawy (odezwanie się do psa, który został sam w domu, czy do dzieci rozrabiających w pokoju, kiedy tata jest poza domem). Nie miałem okazji i obym nigdy nie musiał mówić przez taką kamerę do złodzieja.

Kamera D-Link Omna wyposażona jest nie tylko w mikrofon i głośnik, ale także w czujnik ruchu, rzecz obowiązkowa w przypadku urządzenia do monitoringu. W aplikacji Dom jest on widziany jako osobne urządzenie. Dzięki czemu można go skonfigurować właściwie niezależnie, np. włączając powiadomienia o wykryciu ruchu, czy ustawić automatyzację z tym związaną (np. włączenie światła). Niestety systemowa aplikacja nie daje właściwie większych możliwości. Warto zatem skorzystać z dedykowanego programu D-Link Omna.

I tak w tym dedykowanym programie można np. robić zdjęcia bezpośrednio z kamery. Można przeglądać obrazy i filmy zarejestrowane na karcie pamięci. Wreszcie - co moim zdaniem docenią osoby mające w domu psa - ustawić punkty, w których kamera ma ignorować ruch. Wystarczy tylko odznaczyć odpowiednie miejsca na siatce nałożonej na obraz z kamery. Dzięki temu Omna nie informuje mnie o każdym ruchu mojego pupila.

W dedykowanym programie można także ustawić czułość i częstotliwość wykrywania ruchu przez wbudowany w kamerę czujnik. Można też zupełnie go wyłączyć.

Powiadomienia sprawdzały się dobrze - oczywiście w warunkach testowych, nie miałem na szczęście okazji zweryfikować ich działania w sytuacji kryzysowej czy niebezpiecznej. Faktycznie udało mi się ustawić system tak, by nie aktywował go wałęsający się po domu pies. Czujnik ruchu rejestrował wszystko co kilka minut przy drzwiach do pokoju, na wysokości 0,5 metra lub wyżej. Oczywiście powiadomienia warto włączać tylko wtedy, kiedy jesteśmy poza domem.

Obraz

Kamera D-Link Omna rejestruje obraz w zakresie 180 stopni w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), choć oczywiście nie ma co liczyć na obraz jak na dobrym filmie. Pamiętać trzeba, że to kamera o kącie widzenia 180 stopni - obraz jest więc zniekształcony, a wiele zależy także od warunków oświetleniowych. Jeśli chodzi jednak o domowy monitoring to nie mam się do czego przyczepić. Obraz na żywo, nagrania wideo i zdjęcia są całkiem niezłej jakości.

Filmy rejestrowane są tylko na karcie microSD. Kamera obsługuje te o pojemności do 128 GB. Brakuje mi tutaj trochę możliwości zapisywania ich np. w chmurze w iCloud czy choćby bezpośrednio w pamięci telefonu. Nie znalazłem też nigdzie w dedykowanym programie możliwości eksportu filmów bezpośrednio do iPhone'a lub iPada. Można je oglądać tylko w tej dedykowanej aplikacji.

Kamera rejestruje także obraz w ciemności - w podczerwieni - dzięki umieszczonym obok obiektywu dwóm diodom emitującym tego typu światło, którego zasięg to około 5 metrów.

HUB

Przed zakupem tej kamery, jak i każdego innego urządzenia współpracującego z HomeKit pamiętać należy, że aby mieć do nich dostęp zdalny, będąc poza domem, a więc i siecią WiFi, z którą ona się komunikuje, musimy korzystać z huba HomeKit. Jest nim Apple TV czwartej generacji. Jego funkcję może też spełniać iPad z systemem iOS 10.1 lub nowszym, który oczywiście trzeba zostawić w domu.

Podsumowanie

Kamera D-Link Omna 180 Cam HD to obecnie jedno z najładniejszych tego typu urządzeń na rynku, a dzięki współpracy z platformą HomeKit jego obsługa jest także bardzo prosta. Nie można przyczepić się ani do jakości wykonania samego urządzenia, ani tym bardziej do jakości rejestrowanego przez nią obrazu, zarówno filmów, jak i zdjęć. Brakuje jednak możliwości zapisu w chmurze czy łatwej wymiany zarejestrowanych filmów z iPhone'em lub iPadem. Niestety za dobrą jakość i stylowy wygląd trzeba sporo zapłacić, bo aż 969 zł.

Artykuł ukazał się pierwotnie w MyApple Magazynie nr 2/2017

Pobierz MyApple Magazyn 2/2017

Magazyn MyApple w Issuu