Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam we wrześniu 2018 roku.

Life is Strange: Before the Storm

Before the Storm to prequel świetnej przygodówki Life is Strange, która zadebiutowała w App Store pod koniec ubiegłego roku. Podobnie jak w poprzedniej części rozgrywka skupia się tu głównie na dialogach, podejmowaniu decyzji oraz eksplorowaniu kolejnych lokacji. Historia opowiedziana w Before the Storm rozgrywa się trzy lata przed wydarzeniami pokazanymi w Life is Strange, a jej główną bohaterką jest nastoletnia buntowniczka Chloe Price. Jako iż w odróżnieniu od Max Caufield, głównej bohaterki pierwszej części, nie posiada ona żadnych nadprzyrodzonych zdolności, gracz tym razem musi radzić sobie używając wyłącznie sprytu i ciętego języka.

Pobierz Life is Strange: Before the Storm

Professor Layton and the Curious Village

Professor Layton to popularna seria gier przygodowo-logicznych, w którą do niedawna można było zagrać wyłącznie na konsolach firmy Nintendo. Kilka miesięcy temu w App Store pojawiła się jednak najnowsza odsłona tej serii - Layton's Mystery Journey - natomiast we wrześniu dołączyła do niej kultowa część pierwsza - Professor Layton and the Curious Village. Podobnie jak wszystkie inne gry z tej serii oferuje ona pokaźną kolekcję różnego rodzaju zagadek i łamigłówek do rozwiązania, powiązanych ze sobą wciągającą historią. Akcja Curious Village rozgrywa się w niewielkiej miejscowości o nazwie St. Mystere, do której tytułowy bohater udaje się by pomóc w rozwiązaniu zagadki tajemniczego testamentu zmarłego barona Augustusa Reinholda.

Pobierz Professor Layton and the Curious Village

Chaos Reborn: Adventures

Julian Gollop to żywa legenda wśród twórców gier strategicznych. W jego dorobku znajdziemy takie klasyczne tytuły jak Laser Squad i UFO: Enemy Unknown (które później przekształciło się w serię X-Com). Kilka lat temu postanowił on stworzyć remake jednej ze swoich pierwszych gier, zatytułowanej Chaos: The Battle of Wizards. Tak powstał Chaos Reborn, który niedawno doczekał się nieco uproszczonej mobilnej wersji, zatytułowanej Chaos Rebron: Adventures. Podobnie jak w pierwowzorze, gracze wcielają się tu w magów, walczących między sobą za pomocą zaklęć i niewielkich armii składających się z przyzywanych przez nich magicznych istot. Bitwy toczone są w turach i wymagają od graczy nie tylko strategicznego planowania ruchów, ale też umiejętności blefowania i oceniania ryzyka (sam twórca określa Chaos jako połączenie szachów i pokera). Mimo iż gra oferuje fabularną kampanię dla jednego gracza, jej esencję stanowią sieciowe potyczki z żywymi przeciwnikami.

Pobierz Chaos Reborn: Adventures

Monster Hunter Stories

Monster Hunter Stories to kolejny obok Profesora Laytona tytuł znany z konsol Nintendo, który doczekał się w minionym miesiącu wersji dla iOS. W odróżnieniu od innych gier z serii Monster Hunter, będących wymagającymi, zręcznościowymi grami akcji, Stories to gra RPG, ze znacznie prostszym turowym systemem walki i rozbudowaną (choć wyraźnie skierowaną do nieco młodszych odbiorców) fabułą. Na tle pozostałych części wyróżnia ją też bajkowa stylistyka (tyczy się to zarówno oprawy graficznej jak i samego świata przedstawionego w grze) oraz możliwość hodowania własnych potworów, mogących pomagać nam w walce i służyć jako środek transportu.

Pobierz Monster Hunter Stories

Cube Escape: Paradox

Cube Escape to licząca sobie już 10 odsłon (13, jeśli uwzględnić także spin-offy) popularna seria gier przygodowych, charakteryzująca się pokręconą fabułą i niepokojącym, surrealistycznym klimatem, przywodzącym na myśl twórczość Davida Lyncha, a zwłaszcza Miasteczko Twin Peaks. Jej najnowsza część, nosząca podtytuł Paradox, to po prostu kolejna porcja zagadek utrzymanych w tej samej konwencji. Warto mieć jednak na uwadze, że w niektórych momentach nawiązuje ona nie tylko do wcześniejszych gier z serii, ale też do krótkometrażowego filmu o tym samym tytule, który można obejrzeć tutaj. Ich znajomość nie jest wprawdzie niezbędna by cieszyć się grą, jednak pozwala nieco lepiej zrozumieć przedstawione w niej wydarzenia.

Pobierz Cube Escape: Paradox

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store we wrześniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.