Wczoraj Apple zaprezentowało nowe modele iPhone'ów: XS, XS Max oraz XR. Czym się różnią? Który jest dla Ciebie?

XS to standardowy model jakim w ubiegłym roku był iPhone 8. XS Max byłby odpowiednikiem wersji Plus. XR to ten tani model dla mas. Zwykle był to przeceniony model z poprzedniego rocznika lub zaprojektowany specjalnie iPhone SE, który również był tanim modelem na każdą kieszeń. iPhone X dostał literkę S, co oznacza, że jest to zaktualizowana wersja. XS Max to coś na wzór wersji Plus, pomimo, że nie było poprzednika do aktualizacji.

Nie da się ukryć, że nowe nazewnictwo wprowadza małe zamieszanie. Patrząc na posunięcia Apple w przeszłości, można przyjąć, że nowe nazewnictwo utrzyma się przez kilka kolejnych lat.

Porównanie modeli

Bardziej szczegółowe porównanie dostępne jest na stronach Apple.

iPhone XS

Aktualizacja względem modelu X z ubiegłego roku dotyczy: procesora (wcześniej A11), wodoszczelności (z IP67 do IP68), wagi (XS przytył 3 g), nagrywania stereo oraz pojemności baterii (wydłużenie czasu pracy o 1h). Jest też szersza linia modeli - można wybrać iPhone XS w kolorze złotym z pojemnością 512 GB.

Lista zmian jest dosyć krótka. Czy warto zmieniać model X, na XS? Każdy musi ocenić to sam.

iPhone XS Max

To zupełnie nowy model telefonu zaprojektowanego w Cupertino. Niemal identyczne rozmiary jak iPhone 8 Plus, skrywają zdecydowanie większy wyświetlacz. Ekran 6,5" Super Retina HD OLED nie może być nawet porównywany z 5,5" Retina HD LCD, który wcześniej był największym ekranem w telefonach Apple. Ze względu na kompletnie różną budowę i specyfikację, nie można go porównywać do iPhone'a 8. Jest to powiększony model XS.

iPhone XR

Projekt budżetowej wersji iPhone'a X. Rozmiar ekranu 6,1" należy umieścić pomiędzy XS i XS Max. O tym, że jest to tańszy model świadczy zastosowanie ekranu LCD, brak drugiego aparatu na tylnej obudowie, brak opcji 512 GB, brak 3D touch oraz sześć wersji kolorystycznych. Szczególnie duża liczba dostępnych kolorów obudowy, niczym przy iPodach, świadczy o tym, że urządzenie jest skierowane do młodych, mniej zamożnych odbiorców.

Cena 3729zł może okazać się zaporowa, dlatego starsze modele - iPhone 7 i 8 nadal można kupić w oficjalnym kanale dystrybucji Apple w cenach:

  • iPhone 7 od 2229zł
  • iPhone 7 Plus od 2829zł
  • iPhone 8 od 2979zł
  • iPhone 8 Plus od 3479zł

Co wybrać?

Apple przedstawiło nowe modele, które wpisują się w linię dotychczasowych telefonów z jednym wyjątkiem. Ponieważ Apple zakończyło sprzedaż iPhone'a SE, użytkownicy tanich i małych telefonów z jabłkiem w logo, mogą czuć się zagubieni. Model XR, nie jest w rzeczywistości ani tani, ani mały. Cena jest ponad dwukrotnie wyższa od dotychczasowej ceny SE (w dniu premiery również było niemal dwa razy taniej).

Według statystyk, popularność małych telefonów nie jest granicą błędu statystycznego. Tylko na rynku amerykańskim używa ich przeszło 10% użytkowników iPhone'ów. Na rynkach mniej zamożnych, współczynnik ten rośnie.

Apple nie zaprezentowało alternatywy dla wspomnianych 10% swoich klientów, użytkowników kompaktowych słuchawek.

Źródło: Apple