Zgodnie z przewidywaniami i informacjami, które wyciekły do sieci w ostatnich dniach, Apple zaprezentowało dzisiaj następców iPhone'a X - modele Xs i Xs Max.

Oba iPhone'y posiadają ekrany OLED typu Super Retina (wspierające HDR10 i Dolby Vision) o przekątnej liczącej 5,8 (2436 x 1125 pikseli) w przypadku iPhone'a Xs oraz 6,5 cala w iPhonie Xs Max (2688 x 1242 pikseli). Ekran HDR10 posiada o 60% większy zakres tonalny niż ekran iPhone'a X. Wbrew przewidywaniom niektórych osób Apple nie zrezygnowało z technologi 3D Touch. Design urządzenia nie zmienił się zbytnio względem iPhone'a X. iPhone Xs Max jest jedynie wyraźnie większy.

W obu też pozostał znany dobrze z iPhone'a X notch, wcięcie na przednią kamerę oraz czujniki skanera twarzy FaceID. iPhone Xs i Xs Max posiada szybszy skaner twarzy FaceID dzięki nowym algorytmom i szybszemu układowi bezpiecznej enklawy.

Urządzenia wyposażone są w sześciordzeniowy procesor A12 Bionic, którego dwa podstawowe rdzenie są o 15 procent szybsze od tych w układzie A11 Bionic, który znalazł się w ubiegłorocznych modelach. A12 Bionic to pierwszy układ w technologii 7 nanometrów (6,9 miliarda tranzystorów). W układzie typu SOC znalazł się także specjalny ośmiordzeniowy procesor obsługujący uczenie maszynowe (zwany silnikiem neuronowym) oraz szybszy układ graficzny, którego możliwości zaprezentowano na przykładzie nowej gry dla iOS z serii Elders Scrolls.

iPhone Xs wspiera do 512 GB pamięci masowej.

A12 Bionic pozwala na dziewięć razy szybsze uczenie maszynowe oraz szybszą i bardziej dokładną rozszerzoną rzeczywistość ARKit2.

iPhone Xs i iPhone Xs Max wyposażone są w dwa tylne aparaty z matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli oraz obiektywami o przysłonie F/1.8(szerokokątny) i F/2.4(tele). Poprawiono lampę TrueTone. Tak jak w ubiegłorocznym iPhonie X oba obiektywy posiadają optyczną stabilizację obrazu. Za przetwarzanie zdjęć odpowiada nowy procesor oraz wspomniany już silnik neuronowy. iPhone'y Xs i Xs Max wyposażone są w nowy tryb Smart HDR, który wykonuje serie zdjeć przy różnych nastawach czasu i przysłony i następnie łączy je w jedno. Poprawiono także tryb portretowy i dodano możliwość ustawiania głębi ostrości.

iPhone Xs potrafi pracować o 30 minut dłużej, a iPhone Xs Max aż godzinę dłużej na jednym ładowaniu baterii niż iPhone X.

Zgodnie z oczekiwaniami iPhone Xs i iPhone Xs Max pozwalają na korzystanie z dwóch kart SIM. Apple jednak zastosowało tutaj pewną sztuczkę. W wersjach dostępnych w większości krajów funkcja Dual Sim obejmować będzie wsparcie dla wirtualnej karty SIM czyli eSIM, która wcześniej dostępna była w iPadach. Do telefonu będzie można włożyć tylko jedną fizyczną kartę SIM i korzystać też z drugiej, wirtualnej. Apple zdecydowało się jednak przygotować specjalną wersję obu nowych iPhone'ów na rynek chiński, do których będzie można włożyć dwie fizyczne karty SIM.

iPhone'y Xs i Xs Max dostępne będą w Polsce 28 września w trzech wersjach pojemnościowych 64, 256 i 512 GB.

Ceny iPhone'a Xs:
* 64 GB: 4979 zł
* 256 GB: 5729 zł
* 512 GB: 6719 zł

Ceny iPhone'a Xs Max:
* 64GB: 5479 zł
* 256 GB: 6229 zł
* 512 GB: 7219 zł