Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w sierpniu 2018 roku.

ROME: Total War dla iPhone'a

ROME: Total War to klasyczna gra strategiczna, której akcja rozgrywa się w czasach świetności Republiki rzymskiej. Główny element rozgrywki stanowią tu bitwy toczone w czasie rzeczywistym, jednak znajdziemy w niej też elementy dyplomatyczno-ekonomiczne. Wprawdzie tytuł ten był już dostępny w App Store od dłuższego czasu, jednak mogli w niego zagrać tylko użytkownicy iPada. Dopiero w ubiegłym miesiącu doczekał się on wreszcie również wersji dla iPhone'a, z zaprojektowanym na nowo interfejsem przystosowanym do małych ekranów.

Pobierz tytuł

Evergarden

Evergarden to gra logiczna opierająca się na prostych mechanizmach, które każdy miłośnik łamigłówek widział już w swoim życiu nie raz, jednak wykorzystująca je w świeży, nowatorski sposób. Podstawowym zadaniem gracza jest łączenie sąsiadujących ze sobą roślin, tak by układać z nich określone wzory. Mimo iż początkowo może wydawać się banalnie prosta, to jednak dość szybko okazuje się, że ma ona do zaoferowania sporo niespodzianek. Wprowadzane stopniowo nowe elementy nie tylko urozmaicają rozgrywkę, ale też zachęcają do odkrywania kolejnych tajemnic magicznego miniaturowego ogrodu, w którym rozgrywa się akcja gry.

Pobierz tytuł

Barbearian

Barbearian to dynamiczna gra akcji typu Hack & Slash, pozwalająca nam wcielić się w odzianego w niedźwiedzią skórę barbarzyńcę, wybranego przez tajemnicze obce istoty do reprezentowania Ziemian w teście sprawnościowym, polegającym na walce z tabunami przeciwników. Fabuła stanowi tu jednak jedynie mało istotny pretekst do przebijania się przez kolejne poziomy, zdobywania nowych broni i umiejętności oraz pokonywania coraz potężniejszych wrogów.

Pobierz tytuł

King and Assassins

King and Assassins to cyfrowa wersja polskiej planszówki Król i Zabójcy, zaprojektowanej przez Łukasza Woźniaka (znanego m.in. z kanału Gry planszowe u Wookiego). Jest to gra asymetryczna, w której obie tytułowe strony konfliktu mają nie tylko inne cele i warunki zwycięstwa, ale też funkcjonują na innych zasadach. Zadaniem króla i towarzyszących mu rycerzy jest dotarcie do określonego miejsca na mapie przed upłynięciem wyznaczonego czasu. By tego dokonać musi on jednak przedostać się przez plac wypełniony poddanymi, wśród których ukrywają się czyhający na jego życie niebezpieczni zabójcy. Sęk w tym, że początkowo tylko sterujący nimi gracz wie, które z rozmieszczonych na planszy postaci stanowią zagrożenie dla króla, a które są tylko niegroźnymi przechodniami.

Pobierz tytuł

One Hour One Life

One Hour One Life to nietypowa gra sieciowa autorstwa Jasona Rohrera, w której gracze wspólnie próbują zbudować cywilizację, zdobywając pożywienie i surowce, wytwarzając narzędzia, stawiając budynki i wychowując kolejne pokolenia. Cechą wyróżniającą ten tytuł na tle innych podobnych produkcji jest z góry ustalona długość życia każdej postaci. Grę zaczynamy jako bezbronne dziecko, nie będące w stanie przetrwać bez pomocy dorosłych, jednak co minutę nasza postać starzeje się o rok. Jeśli uda jej się przetrwać godzinę (co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać) umiera ona ze starości, a gracz może powrócić do gry rodząc się na nowo w innym miejscu i wśród innych osób.

Pobierz tytuł

Donut County

Donut County to efekt sześcioletniej pracy Bena Esposito, dewelopera znanego m.in. za sprawą takich produkcji jak What Remains of Edith Finch oraz The Unfinished Swan. Jest to prosta gra zręcznościowo logiczna, opowiadająca historię szopa pracza o imieniu BK, posiadającego zdalnie sterowaną dziurę w ziemi, rosnącą nieco po pochłonięciu każdego kolejnego obiektu. Tytuł ten nie miał niestety łatwego startu. Podczas gdy większość odnoszących sukcesy gier doczekuje się podróbek dopiero jakiś czas po premierze, ten dobrze zapowiadający się, niezależny i niskobudżetowy projekt został skopiowany przez większe studio na krótko przed swoją oficjalną premierą. Co więcej, kopia osiągnęła ogromną popularność, spychając pierwowzór na dalszy plan. Na szczęście jednak gra Donut County broni się sama, posiadając cechy, których nie ma podróbka: ciekawą fabułę, wysoką jakość wykonania, specyficzny klimat oraz charakterystyczną oprawę graficzną. Podejmując decyzję o zakupie należy jednak brać pod uwagę to, że jest ona bardzo krótka (bez większego wysiłku da się ukończyć ją w około 2 godziny).

Pobierz tytuł

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w sierpniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.