Na tegorocznych targach IFA w Berlinie w hali poświęconej rozwiązaniom inteligentnego domu nie mogło zabraknąć oczywiście stoiska polskiego Fibaro. Firma ta zaprezentowała na targach niewielki Smart Implant, który pozwala na integrację starych urządzeń RTV i AGD z systemem inteligentnego domu.

Mowa tutaj nie tylko o starym magnetowidzie (Fibaro rozesłało zaproszenia na swoje stanowisko na kasetach VHS), gramofonie (który prezentowany był na targach) czy starym wzmacniaczu od wieży stereo, ale także o roletach, systemach alarmowych itp.

Smart Implant

Smart Implant ma niewielkie rozmiary i gdyby nie wystające z niego kabelki, które należy przylutować w odpowiednich miejscach płyty sterującej danym urządzeniem, można by go wziąć niemal za pendrive'a. Jeden tego typu implant pozwala na kontrolę dwóch przycisków sterujących danym urządzeniem. Może być to więc przycisk „play” i „stop”, przyciski sterujące głośnością, zmianą źródła itp. W jednym urządzeniu można bez problemu zamontować więcej Smart Implantów.

Smart Implant

Wszystko wygląda bardzo obiecująco i faktycznie działa znakomicie, przynajmniej na stoisku Fibaro. Pamiętać jednak trzeba, że aby podłączyć Smart Implant trzeba jednak znać się trochę na elektronice. Osoba, która nie bawiła się nigdy w lutowanie przewodów czy samodzielną prostą naprawdę swoich urządzeń RTV lub AGD będzie musiała poprosić o pomoc  fachowca.

Warto także pamiętać, że jeden Smart Implant kosztuje około 179 zł. Pełna integracja np. magnetowidu czy innego urządzenia RTV wymagać będzie z pewnością użycia kilku tego typu elementów. W tym wypadku rodzi się pytanie czy wydanie 400 czy 600 złotych na integrację starego magnetowidu z naszym inteligentnym domem naprawdę jest grą wartą świeczki. Dlatego wydaje mi się, że znajdzie on raczej zastosowanie w większych urządzeniach AGD czy wspomnianych już systemach bezpieczeństwa, roletach, systemach otwierania i zamykania bram, niż w starych magnetowidach, magnetofonach czy innym sprzęcie RTV.

Smart Implant

Urządzenie posiada dwa wejścia pracujące w trybie binarnym lub 0-10V oraz jedno wejście cyfrowe do podłączenia maksymalnie sześciu czujników temperatury (DS18B20) lub czujnika temperatury i wilgotności (DHT-22). Po podłączeniu dwóch zew. przycisków urządzenie może wysyłać do 12 akcji sterujących.

Data oficjalnej premiery nie jest jeszcze znana.

Obecność MyApple na targach IFA w Berlinie możliwa jest dzięki Setapp - usłudze oferującej w ramach abonamentu wiele świetnych programów dla macOS. Pisaliśmy o niej na MyApple dość często.

Setapp