W zeszłym tygodniu technologiczny świat obiegła informacja o aresztowaniu pracownika Apple Xiaolang Zhanga, którego oskarżono o kradzież danych z applowskiego programu samochodów autonomicznych „Project Titan”. W ostatnich dniach do sądu trafiły dokumenty związane z tą sprawą. Dzięki nim wiemy trochę więcej o tym mocno utajnionym programie.

Big 8d3011dc 58f3 4ad6 9a95 95790d68cbb7

Z ujawnionych informacji wynika, że „Project Titan” urósł do sporych rozmiarów i obecnie pracuje przy nim 5000 osób. Dla porównania w 2016 szacowano że dział liczy sobie 1000 osób. O rozmiarach programu świadczą też pośrednio informacje o samym przebiegu kradzieży, Zhang miał wykraść duże ilości danych z kilku różnych tajnych baz danych.

Dokumenty wskazują też na to, że w celach bezpieczeństwa „Project Titan” został podzielony na kilka niezależnych zespołów. Grupa w której pracował Zhang liczyła wg tych informacji 2700 osób. Dzięki temu, żaden z działów nie będzie miał dostępu do całości danych a ewentualna kradzież będzie miała ograniczony zasięg. Jak pokazuje sprawa Zhanga obawy Apple nie były bezpodstawne.

Jeszcze ciekawsze wnioski można wyciągnąć z tego co ukradł były pracownik Apple. Zhang zajmował się projektowaniem układów elektronicznych odpowiedzialnych za analizę danych otrzymywanych z czujników. Ale z dokumentów sądowych wynika, że znaleziono u niego także dane a nawet prototypy urządzeń związane z zasilaniem i zarządzaniem energią elektryczną, systemami baterii oraz układami napędowymi. To może oznaczać, że oprócz pracy nad samym systemem dla samochodów, Apple może ciągle rozważać produkcję kompletnych pojazdów.

Jeśli połączymy te informacje z ujawnionymi ostatnio planami drastycznego poprawienia jakości Apple Maps, kolejnymi transferami wysokiej klasy specjalistów z branży autonomicznych pojazdów, to może się okazać że w niedalekiej przyszłości Apple zaskoczy nas produktem z zupełnie innej niż dotychczas działki.

Osobiście nie jestem przekonany do słuszności spekulacji o klasycznym samochodzie Apple, obstawiałbym raczej jakąś nową kategorię pojazdu miejskiego zgodnego z królującą w Apple filozofią ekologiczną. Coś jak użyty w artykule koncept z the Onion. A Wy jak sądzicie, dokąd dowiezie Apple „Project Titan”?

Źródła: iDropnews Zdjęcie: The Onion