FBI aresztowało i postawiło zarzuty szpiegostwa przemysłowego Xiaolangowi Zhengowi, byłemu pracownikowi Apple, który próbował wykraść tajne informacje firmy dotyczące rozwiązań dla samochodów autonomicznych opracowywanych w ramach projektu „Titan”.

Big 12e710b4 7513 4bf9 8be7 355efbb629bb

Zhang który miał dostęp do tego typu danych udał się najpierw do Chin na urlop ojcowski, a kiedy z niego wrócił poinformował firmę o tym, że odchodzi i rozpoczyna pracę w chińskiej firmie Xmotors, pracującej właśnie nad samochodami autonomicznymi. Podejrzenia Apple wzbudziły jego częste wizyty w biurze na krótko przed odejściem oraz jego aktywność w sieci, w tym pobieranie danych z baz danych, w których zgromadzone były wspomniane informacje dotyczące projektu „Titan”. Wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie prowadził specjalny zespół Apple odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Po zatrzymaniu na lotnisku, przy próbie wylotu z USA do Chin, Zhang przyznał się FBI, że skopiował dane dotyczące projektu „Titan” na laptopa swojej żony, po to, by mieć do nich dostęp już po odejściu z firmy.

Grozi mu 10 lat więzienia oraz 250 tysięcy dolarów kary.

Źródło: Bloomberg

Obrazek: Franco Grassi