American Automobile Association opublikowała szczegółowy raport, z którego wynika, że takie rozwiązania jak Apple CarPlay są znacznie bezpieczniejsze od fabrycznych nawigacji samochodowych montowanych w najnowszych pojazdach.

Eksperci z American Automobile Association postanowili porównać fabryczne systemy nawigacji montowane w samochodach z roczników 2017/2018 z Apple CarPlay, a także Android Auto. W badaniu wzięło udział 64 kierowców i 30 samochodów od różnych producentów. Przede wszystkim zwracano uwagę na takie czynniki jak wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości czy ustawianie nawigacji.

Pod tym względem zarówno CarPlay, jak i Android Auto okazały się bezkonkurencyjne. CarPlay został doceniony przede wszystkim za możliwość łatwego wysyłania wiadomości tekstowych bez konieczności skupiania wzroku na ekranie przez dłuższy czas. Android Auto z kolei umożliwia łatwiejsze ustawienie trasy w nawigacji.

Eksperci zaznaczają, że oba systemy wymuszają na kierowcy skupienie wzroku na ekranie, jednak poświęcony czas na wykonywanie poszczególnych czynności jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku fabrycznie montowanego radia.

Apple CarPlay jest już dostępny w ponad 400 różnych modelach samochodów. Coraz chętniej system multimedialny montuje BMW, Toyota, Honda, Ford czy Chrysler. CarPlay jest obecny także w multimedialnych radiach firmy Pioneer.

Źródło: CultOfMac