MacPaw to dobrze znana czytelnikom MyApple firma, która nie tylko stoi za usługą Setapp, ale także tworzy przydatne oprogramowanie narzędziowe dla Maca. Jednym z programów, który opisywany już był w szczegółach jest Gemini, czyli program służący do wyszukiwania duplikatów plików (Gemini to po łacinie bliźniak). Aplikacja ta doczekała się właśnie swojej wersji dla iOS o nazwie Gemini Photos, której zadaniem jest wyszukiwanie duplikatów oraz różnych innych śmieciowych zdjęć w galerii iPhone'a.

O tym, jak szybko może rozrosnąć się galeria zdjęć, wie chyba każdy użytkownik iPhone'a. Zwykle przekonuje się o tym, jeśli nie wykupił odpowiednio dużej przestrzeni w iCloud, z którą to usługą zdjęcia są synchronizowane. Jeśli z kolei posiada już wystarczająco dużą przestrzeń w chmurze Apple, okazuje się, że liczba zdjęć jest już tak duża, że ciężko jest zrobić z nimi porządek i np. usunąć duplikaty, zdjęcia rozmazane itp. Tutaj przydaje się właśnie Gemini Photos dla iPhone'a.

Program przy pierwszym uruchomieniu skanuje bibliotekę zdjęć, co może potrwać dość długo. W moim przypadku, przy niemal 30 tysiącach zdjęć zajęło to kilkadziesiąt minut na iPhonie 7 Plus. Nie trzeba jednak trzymać programu cały czas „na wierzchu”, skanuje on bibliotekę także w tle. Gemini Photos znalazł ponad 15 tysięcy podobnych zdjęć (zwykle robię kilka zdjeć w tym samym ujęciu i później zapominam wybrać to moim zdanie najlepsze), sugerując jednocześnie które z nich powinienem usunąć, a które - te najlepsze zdaniem sztucznej inteligencji - zostawić.

Poza wyszukiwaniem duplikatów (choć oczywiście nie są to takie same ujęcia, a jedynie bardzo podobne), program wynajduje także zdjęcia, które tylko zaśmiecają galerię. Są to więc zdjęcia rozmazane, zdjęcia dokumentów, czy generalnie kartek czy zrzuty ekranu (tych na moim iPhonie było sporo - zwykle zapominam je usunąć).

Oczywiście zanim usunie się te śmieciowe zdjęcia, można sprawdzić i ewentualnie odznaczyć te, które chciałoby się zostawić.

Program ma atrakcyjny wygląd z ciekawą, subtelną animacją w tle, przypominającą radar i co ważne w miarę przejrzysty interfejs użytkownika.

Gemini Photos dla iPhone'a dostępny jest zarówno w abonamencie (odpowiednio 7,99 zł / miesiąc, 49,99 zł / rok) lub za jednorazową opłatą w wysokości 69,99 zł dokonywaną bezpośrednio w aplikacji. Program można wypróbować za darmo. Ma się na to trzy dni.

Gemini Photos dla iPhone'a w App Store: