Rozpoczął się właśnie proces przechodzenia Apple w całości na architekturę 64-bitową w przypadku komputerów Mac. System macOS 10.13.4 informuje użytkowników, że korzystają z aplikacji 32-bitowych, które powinny być zaktualizowane przez ich twórców.

Na razie użytkownicy 32-bitowych programów nie spotkają się z żadnymi ograniczeniami. Wspomniany komunikat pojawia się tylko raz dla danej aplikacji, przypominając o potrzebie jej aktualizacji przez dewelopera. Potem można korzystać z niej tak, jak dawniej.

Nie wiadomo, czy wsparcie dla aplikacji 32-bitowych zniknie na dobre w kolejnej wersji systemu macOS. Nawet jeśli tak się nie stanie, to prawdopodobnie korzystanie z nich może wiązać się z pewnymi ograniczeniami (np. specjalny tryb 32-bitowy). Z pewnością jednak - wcześniej lub później - 32-bitowe aplikacje przestaną działać w którejś z kolejnych wersji macOS.

Ruszyła też specjalna strona wsparcia technicznego, na której Apple wyjaśnia dlaczego macOS wyświetlił wspomniany alert, wylicza też zalety korzystania z 64-bitowych aplikacji.

Użytkownik macOS może łatwo sprawdzić, czy aplikacje, z których korzysta, są 32- czy 64-bitowe. Można to zrobić w raporcie systemowym (Menu Apple -> Ten Mac -> Raport systemowy). Należy przewinąć jego lewą kolumnę do działu odpowiadającego za oprogramowanie i wybrać z listy punkt „Aplikacje”.