Lisa Gruwell z fundacji Wikimedia udzieliła niedawno krótkiego wywiadu serwisowi TechCrunch. Wśród poruszonych w nim tematów znalazły się między innymi firmy, które jej zdaniem nadmiernie wykorzystują Wikipedię, nie dając w zamian wystarczająco dużo od siebie. Do tego grona zaliczają się Apple i Amazon.

Jak zauważyła Gruwell, wszystkie popularne obecnie asystentki głosowe, takie jak Siri, Alexa czy Google Assistant, korzystają w mniejszym bądź większym stopniu z informacji zawartych w Wikipedii. Jako iż serwis ten jest z założenia otwarty i dostępny za darmo dla wszystkich, odpowiedzialne za nie firmy nie muszą płacić za wykorzystywanie go do usprawniania swoich usług. Mogą one jednak odwdzięczać się, wpłacając dobrowolnie dowolną kwotę pieniędzy. Okazuje się jednak, że donacje od firm stanowią zaledwie około 4% funduszy wpłacanych co roku na rzecz fundacji. Co więcej, jak zauważyła Gruwell, nie wszystkie firmy są równie skłonne do dokonywania wysokich wpłat. Podczas gdy Google co roku przekazuje na rzecz Wikimedia ponad milion dolarów, Apple ogranicza się do prowadzenia zbiórki wśród pracowników i dokładania od siebie równowartości zebranej kwoty, co w ubiegłym roku zaowocowało wpłatą w wysokości około 50 tysięcy dolarów (podobne kwoty wpłaciły również Facebook i Microsoft), natomiast Amazon nie przekazuje na rzecz fundacji żadnych pieniędzy.

Przedstawicielka Wikimedia przypomniała, że działanie fundacji opiera się głównie na dobrowolnych donacjach użytkowników. Co roku na stronie Wikipedii przez jakiś czas pojawiają się ogłoszenia zachęcające ich do wpłacania pieniędzy na konto fundacji, by zapewnić jej możliwość niezależnego funkcjonowania przez kolejne dwanaście miesięcy. Użytkownicy, którzy zamiast korzystać bezpośrednio z Wikipedii zadają pytania asystentom głosowym, nie widzą tych informacji, co drastycznie obniża szanse na to, że wpłacą jakieś pieniądze na rzecz fundacji. Takie osoby są też mniej skłonne do wspierania Wikipedii poprzez dodawanie nowych haseł i poprawianie tych już istniejących. Wszystko to oznacza w praktyce, że firmy takie jak Apple i Amazon nie tylko wykorzystują Wikipedię nie dając wystarczająco dużo w zamian, ale też utrudniają funkcjonowanie fundacji Wikimedia i przyczyniają się do ponoszenie przez nią strat.

Źródła: TechCrunch, 9to5Mac