Firma Withings (aktualnie Nokia) znana jest z akcesoriów „zdrowotnych” kompatybilnych z urządzeniami mobilnymi. W ofercie producenta dostępne są między innymi zegarki (o modelu Steel HR mogliście przeczytać rok temu), ciśnieniomierze, termometry, maty do spania oraz wagi. Postanowiłem sprawdzić jedną z nich i mój wybór padł na środkowy model - Body+.

Nokia Body+ to niezwykle elegancka, minimalistycznie wyglądająca waga. Jej górna część została wykonana z tafli szkła z metalowym kołem na środku, natomiast spód zrobiono z tworzywa sztucznego. Pod szkłem umieszczono mały, prostokątny wyświetlacz. Akcesorium zasilane jest czterema bateriami typu AAA (wbudowany akumulator dostępny jest w wyższym modelu Body Cardio). Według producenta jeden zestaw baterii umożliwia korzystnie z wagi przez półtora roku - używam jej od 3 miesięcy i aktualnie wskaźnik pokazuje 86%). Za pomiar odpowiadają cztery sensory oraz technologia Position Control. Analiza składu ciała możliwa jest dzięki bioimpedancji elektrycznej. W zestawie znajdują się również specjalne podstawki, które trzeba przymocować do nóżek, jeżeli z wagi będzie się korzystało na przykład na dywanie.

Nokia Body+

Po wejściu na wagę, która automatycznie się „budzi”, system rozpozna użytkownika (maksymalnie ośmiu zapisanych w pamięci), dokona pomiaru i przedstawi następujące informacje - wagę (dane liczbowe oraz wykres z wynikami z ostatnich 7 dni wraz ze zmianą względem ostatniego ważenia), tkankę tłuszczową, BMI, poziom wody w organizmie, wagę kości, mięśni, pogodę oraz liczbę kroków z dnia poprzedniego. Dane te można dostosować według własnych upodobań - zmiana kolejności, dodawanie/usuwanie pozycji. Ciekawostką jest, że waga poinformuje nas, że źle na niej stoimy, a strzałki w narożnikach wyświetlacza pomogą nam się odpowiednio ustawić.

Nokia Body+

Gdy system nie rozpozna danej osoby to na ekranie oraz w aplikacji przedstawi stosowną informację i użytkownik będzie mógł usunąć te dane, zostawić je lub dołączyć do swoich wyników. Waga podłączona jest do sieci WiFi (niestety tylko 2,4GHz) dzięki czemu nie trzeba mieć telefonu w zasięgu akcesorium. Oczywiście można wykorzystać również połączenie Bluetooth 4.0. W przypadku problemów z łącznością bezprzewodową, waga może zachować w swojej pamięci do 16 pomiarów.

Nokia Health Mate

Dedykowany program Health Mate można połączyć między innymi z systemową aplikacją Zdrowie, MyFitnessPal, RunKeeper, Nike+ oraz Nest (łącznie ponad 100 programów). Niestety synchronizacja z programem Zdrowie nie odbywa się w tle. Oznacza to, że najpierw trzeba uruchomić Health Mate, odświeżyć dane i dopiero zostaną one przesłane do systemowego zbioru. Warto zauważyć, że aplikacja Zdrowie stanowi swego rodzaju serwer danych, dzięki czemu do Health Mate przesyłane są również informacje pochodzące z niekompatybilnych programów (np Up24).

Z poziomu aplikacji na Apple Watcha można przejrzeć dane dotyczące aktywności w danym dniu, snu oraz aktualnej wagi (trend spadkowy/wzrostowy, BMI oraz ilość tkanki tłuszczowej). Do naszych informacji mamy też dostęp z poziomu przeglądarki internetowej.

Health Mate Web

Pomiary wagi ciała są na wysokim poziomie (dokładność do 100g), natomiast w przypadku wyników związanych z analizą składników budowy ciała mam mieszane uczucia - być może jestem w błędzie. Moim zdaniem lepiej traktować je jako dane podglądowe niż faktyczne. Pokazują one trend w jakim znajduje się użytkownik, jednak mam wątpliwość czy na przykład 16% tkanki tłuszczowej w moim organizmie jest prawdziwym wynikiem (tak naprawdę dopiero drogie, profesjonalne maszyny mogą przedstawić wiarygodne informacje). Przez ostatnie trzy miesiące nie miałem ani jednego problemu z uzyskaniem wyników po wejściu na wagę. Ciekawostką jest, że z produktu ma również tryb przeznaczony dla kobiet w ciąży (podział na wagę matki i dziecka) oraz niemowląt.

Nokia Body+

Nokia Body+ jest bardzo ciekawym akcesorium, ułatwiającym codzienne ważenie oraz kontrolowanie swoich wyników. Jest to możliwe dzięki synchronizacji danych pomiędzy sprzętem, oprogramowaniem oraz urządzeniami/aplikacjami firm trzecich. Smart waga dostępna jest w dwóch kolorach - czarnym oraz białym. Jej cena to 449 złotych. Jeżeli ktoś poszukuje tego typu gadżetu to warto rozważyć kupno tego produktu.