Swift, język programowania, który Apple zaprezentowało niecałe cztery lata temu początkowo nie zyskał wielu zwolenników wśród programistów. Woleli oni pozostać przy dobrze im znanym, posiadającym stabilną składnię Objective-C. Apple jednak jasno dało znać, że przyszłość należy do Swifta, a Objective-C nie będzie już rozwijany. Z biegiem lat coraz więcej deweloperów zaczęło więc z niego korzystać. Obecnie jest on jednym z dziesięciu najbardziej popularnych języków programowania na świecie.

Big bbb3a449 7023 4d38 869b fc1cecc9715e

Statystyki tego typu prowadzi serwis RedMonk, który sprawdza popularność danego języka w dwóch najczęściej odwiedzanych serwisach dla programistów: Github i Stack Overflow. Ten pierwszy to sieciowe repozytorium dla różnego rodzaju projektów, podczas gdy drugi to bardzo popularna wsród deweloperów platforma społecznościowa do rozwiązywania różnych zagadnień związanych z szeroko pojętym programowaniem.

Na poniższym wykresie zobaczyć można jak wygląda popularność języków w obu serwisach. Swift, Java, JavaScript, Python, C++ i CSS cieszy się w obu serwisach jednakowym zainteresowaniem. W sumie zdaniem RedMonk jest on obecnie w grupie dziesięciu najbardziej popularnych języków programowania na świecie i zrównał się popularnością z Objective-C. Oba języki zajmują ex aequo miejsce dziesiąte.

Pierwsza dziesiątka najbardziej popularnych języków programowania według RedMonk:

  1. JavaScript
  2. Java
  3. Python
  4. PHP
  5. C#
  6. C++
  7. CSS
  8. Ruby
  9. C
  10. Swift i Objective-C

Prywatnie bardzo cieszy mnie ta wiadomość. Jak pewnie część z czytelników wie, dwa lata temu rozpocząłem naukę programowania w Swift, a od grudnia ubiegłego roku pracuję jako junior deweloper. Rosnąca popularność tego języka tylko utwierdza mnie w przekonaniu dobrze dokonanego wyboru.

Źródło: RedMonk