Muzeum Historii Komputerów w Mountain View prowadzi cykl ciekawych spotkań z osobami zaangażowanymi w działanie firm lub rozwiązań, które wywarły wpływ na rozwój technologii. Jedno z ostatnich tego typu spotkań poświęcone były kulisom powstania i historii rozwoju odtwarzacza multimedialnego QuickTime i standardu mpeg 4.

Podczas trwającego niemal półtorej godziny spotkania trzech byłych już programistów Apple, Doug Camplejohn, Peter Hoddie i Bruce Leak, opowiadało o tym, skąd wziął się pomysł na stworzenie specjalnego oprogramowania, które pozwoliłoby kompresować i nagrywać wideo na komputerach Mac (a następnie PC z Windows) na samym początku lat 90 (oprogramowanie QuickTime wydane zostało w 1991 roku). Pod koniec lat 80. komputery osobiste nie były w stanie obrabiać filmów wideo, a cyfrowy zapis dopiero był w powijakach. Królowały wtedy kasety VHS lub popularne w USA płyty LaserDisc, na których wideo zapisywane było w formie analogowo. Cyfrowy zapis dostępny był wtedy jedynie dla płyt CD audio. W tym właśnie czasie w Apple rozpoczęto prace nad zapisem i obróbką wideo, jednak o możliwości współczesnych komputerów świadczyć może pierwszy animowany film stworzony przez tę firmę w ramach tego typu prac, zatytułowane. „Pencil Test”, do którego powstania użyto wielu ówczesnych komputerów Mac, które renderowały pojedyncze klatki zapisywane jedna po drugiej na analogowej taśmie magnetycznej.

Podczas spotkania przedstawiono pierwsze próbne cyfrowe wideo, które zapisano za pomocą testowych wersji QuickTime oraz o kulisach swojej pracy. Podobnie jak zespół pracujący nad pierwszym Macintoshem, także i oni byli odizolowani od reszty firmy, pracując w osobnym budynku poza kampusem. Dla wielu to właśnie QuickTime jest największym osiągnięciem Apple bez Jobsa u steru.

QuickTime początkowo wykorzystywany był m.in. wspólnie z technologią Hyper Card, która była swego rodzaju prekursorem stron web. Szybko jednak znalazł zastosowanie w kompresji filmów zapisywanych na płytach CD-Rom czy publikowanych w sieci. QuickTime i wykorzystywany przez tą technologię format MPEG-4 stał się standardem, który Apple wykorzystało później we własnych sklepach z multimediami.

Zapis rozmowy podczas spotkania w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View, dostępny tylko w języku angielskim, możecie obejrzeć poniżej.