Apple zaktualizowało wytyczne dla twórców aplikacji AR
Apple udostępniło niedawno deweloperom nową wersję ARKit, oznaczoną numerem 1.5. W związku z tym uaktualniono również oficjalne wytyczne dla twórców aplikacji wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną.
Wśród nowych wytycznych znalazły się między innymi porady dotyczące tworzenia aplikacji rozpoznających dwuwymiarowe obrazy (np. plakaty filmowe i banery reklamowe) i reagujących na nie w pewien określony sposób. Apple zaleca, by takie aplikacje jasno określały przewidywane rozmiary obrazu (co ułatwi jego identyfikację), ograniczały liczbę obrazów rozpoznawanych jednocześnie do 25 oraz unikały wykorzystywania ich w roli znaczników definiujących precyzyjnie położenie wirtualnych obiektów. Wskazówki te nawiązują do nowych funkcji wprowadzonych w ARKit 1.5, związanych z rozpoznawaniem obiektów i mapowaniem pionowych powierzchni. Świetnym przykładem ich zastosowania w praktyce jest aplikacja rozpoznająca okładki książek i wyświetlająca informacje na ich temat, której autorem jest Andrew Hart.
W aktualizacji wytycznych dodano też porady dotyczące obiektów znajdujących się poza ekranem. Apple sugeruje, by w takich sytuacjach aplikacje wyraźnie dawały użytkownikom do zrozumienia, że coś znajduje się poza ich polem widzenia i by to zobaczyć należy skierować urządzenie w odpowiednim kierunku. W tym celu deweloperzy mogą wykorzystać np. wskazówki wizualne lub dźwiękowe. Apple zaleca też, by aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną jak najrzadziej zmuszały użytkownika do wyłączania tej funkcji. Przykładowo: w aplikacji pozwalającej użytkownikowi na umieszczanie w pomieszczeniu wirtualnych mebli, zmiana koloru obiektu powinna być możliwa bez opuszczania trybu AR. Nowe wytyczne dla twórców aplikacji AR dostępne są do przeczytania tutaj.