Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wraz z deweloperami pracującymi nad rozwojem aplikacji Cardiogram opracowali rozwiązanie o nazwie DeepHeart, oparte na uczeniu maszynowym, które z 85% skutecznością potrafi odróżnić osoby zdrowe od osób cierpiących na cukrzycę.

Testy tego rozwiązania przeprowadzono na ponad 14 tysiącach użytkowników zegarków Apple Watch oraz smartwatchów z systemem Android Wear. Informacje pozyskane z czujników biometrycznych, w które wyposażone są zegarki posłużyły jako dane wejściowe do systemu DeepHeart. Badanie przeprowadzone zostało zarówno na osobach zdrowych jak i cierpiących między innymi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy bezdech senny. Jak twierdzi Johnson Hsieh, współzałożyciel Cardigram duże zróżnicowanie danych to warunek konieczny by proces uczenia maszynowego był skuteczny.

System DeepHeart odczytuje rytm serca i na jego podstawie definiuje czy dana osoba cierpi na cukrzycę. Hsieh twierdzi, we wczesnym stadium tej choroby można ją wykryć właśnie na podstawie zmiany rytmu serca.

Wyniki tych badań zostały zaprezentowane na odbywającej się w Nowym Orleanie konferencji AAAI poświęconej sztucznej inteligencji.

Inny ze współzałożycieli Cardiogram, Brandon Ballinger, powiedział, że system DeepHeart jest gotowy do integracji z glukometrami i zachęca firmę Apple do wyposażenia w taki sensor zegarka Apple Watch.

Warto przypomnieć, że już od dłuższego czasu w Sieci pojawiają się doniesienia o tym, że Apple pracuje nad bezinwazyjnym glukometrem, w który wyposażony ma być jedna z kolejnych generacji zegarka Apple Watch.

Źródło: AppleInsider