Styczeń to dla Apple miesiąc licznych rocznic, w tym miesiącu bowiem na przestrzeni lat firma zaprezentowała lub wprowadziła na rynek kilka przełomowych urządzeń. Jednym z nich był komputer Macintosh, który trafił do sprzedaży 34 lata temu, 24 stycznia 1984 roku.

I choć to Lisa pojawiła się rok wcześniej, to jednak Macintosh był pierwszym ogólnie dostępnym komputerem osobistym, w którym komunikacja z użytkownikiem odbywała się za pośrednictwem sterowanego myszą graficznego interfejsu, w którym programy i katalogi wyświetlane były w okienkach. To produkowanemu masowo Macintoshowi współczesne komputery i systemy operacyjne zawdzięczają swój wygląd.

Komputer wyposażony był w 128 KB pamięci RAM i procesor Motorola 68000 taktowany zegarem o częstotliwości 8 MHz. Komputer z pamięcią RAM 512 KB pojawił się w sprzedaży dopiero pół roku później. Macintosh był - podobnie jak Lisa - komputerem typu wszystko w jednym, w jednostce centralnej znalazła się stacja 3,5-calowych zapisywanych jednostronnie dysków elastycznych o pojemności 400 KB orz monitor kineskopowy o rozdzielczości 512 x 342 piksele.

Jak zwykle przy tej okazji wspomnieć wypada o pomysłodawcy tego komputera, Jeffie Raskinie, który nazwał go po sowim ulubionym gatunku jabłka (McIntosh). Wizja Raskina znacznie jednak rozminęła się z oczekiwaniami Jobsa. Ten pierwszy zamierzał bowiem stworzyć niedrogą maszynę o ograniczonych możliwościach.

Twórcą Macintosha nie był jednak tylko Jobs, pracował nad nim zespół, w skład którego wchodzili m.in. Bill Atkinson, Burrell Smith, George Crow, Chris Espinosa, Daniel Kottke, Andy Hertzfeld czy Susan Kare i Joanna Hoffman (córka polskiego reżysera Jerzego Hoffmana).