Grudzień to miesiąc, w którym deweloperzy gier na urządzenia mobilne zwykle koncentrują się bardziej na rozmaitych promocjach i wyprzedażach niż publikowaniu nowych tytułów. Mimo to w ubiegłym miesiącu w App Store pojawiło się kilka naprawdę godnych uwagi produkcji.

Bridge Constructor Portal

Bridge Constructor i Portal to dwie serie gier logicznych, które do niedawna nie miały ze sobą zbyt wiele wspólnego. Sytuacja ta uległa jednak ostatnio zmianie za sprawą Bridge Constructor Portal - produkcji, która w sprytny sposób łączy ze sobą elementy obu wspomnianych tytułów. Podobnie jak w poprzednich grach z serii Bridge Constructor, zadaniem gracza jest tu budowanie mostów i innych konstrukcji, pozwalających bezpiecznie przejechać z punktu A do punktu B. Główną cechą wyróżniającą nową grę na tle poprzedniczek jest jednak obecność portali, kostek, działek strażniczych, żeli i innych elementów znanych z serii Portal, które nie tylko nadają grze specyficzny klimat, ale też stanowią ważny element zagadek, które musimy rozwiązać.

Pobierz Bridge Constructor Portal

Inside

Inside to gra platformow-logiczna, będąca duchowym spadkobiercą hitu sprzed kilku lat - Limbo. Podobnie jak w poprzedniej produkcji studia Playdead mamy tu do czynienia z grą stawiającą przede wszystkim na mroczny, ponury klimat i historię opowiedzianą w sposób, który pozostawia graczom bardzo szerokie pole do własnej interpretacji. W grze wcielamy się w bezimiennego chłopca walczącego o przetrwanie w dystopijnym świecie, w którym tłumy ludzi snują się po ulicach jak zombie, a uzbrojeni strażnicy cały czas próbują nas złapać. Trzon rozgrywki stanowią tu zagadki środowiskowe, polegające na umiejętnym manipulowaniu otoczeniem i dostępnymi przedmiotami.

Pobierz Inside

Gorogoa

Gorogoa to ciekawa gra logiczna, charakteryzująca się ręcznie rysowaną oprawą graficzną. Zawarte w niej łamigłówki na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe puzzle, na dodatek banalnie proste, bo składające się najwyżej z czterech elementów. Szybko jednak okazuje się, że gracz może nie tylko przesuwać poszczególne elementy układanki, ale też m.in. łączyć je ze sobą, przybliżać przedstawione na nich obrazy lub manipulować widocznymi na nich obiektami.

Pobierz Gorogoa

Life is Strange

Gra Life is Strange to jedna z najciekawszych przedstawicielek nowoczesnych przygodówek, w których bardziej od zagadek liczy się fabuła, dialogi, eksploracja i decyzje podejmowane przez gracza. W grze wcielamy się w postać Max Caulfield - młodej dziewczyny obdarzonej umiejętnością cofania czasu. Mimo iż opowiedziana w niej historia z początku może przywodzić na myśl amerykańską komedię dla nastolatków, to jednak bardzo szybko nabiera ona znacznie poważniejszego tonu, stawiając gracza przed coraz trudniejszymi wyborami. Przed zakupem gry warto jednak pamiętać o tym, że cena w App Store dotyczy tylko pierwszego odcinka. Pozostałe cztery trzeba dokupić korzystając z mikropłatności.

Pobierz Life is Strange

Reigns: Her Majesty

Pierwsza część Reigns, wydana w 2016 roku, zdobyła ogromną popularność dzięki nietypowemu podejściu do dość oklepanego tematu, jakim jest zarządzanie średniowiecznym królestwem. Gra studia Nerial zapożyczyła bowiem główny mechanizm rozgrywki z... serwisu randkowego Tinder. Przesuwając palcem w lewo lub prawo odpowiadamy pozytywnie bądź negatywnie na sugestie naszych doradców i prośby poddanych. Podejmowane w ten sposób decyzje wpływają na takie aspekty państwa jak zamożność, potęga militarna, zadowolenie poddanych i religijność. Druga część serii, nosząca podtytuł Her Majesty (tym razem wcielamy się nie w króla, lecz w królową), opiera się na tym samym pomyśle, jednak wprowadza kilka nowych elementów i usprawnień, dzięki którym rozgrywka staje się ciekawsza i bardziej wymagająca.

Pobierz Reigns: Her Majesty

Sid Meier's Civilization® VI

Civilization to seria turowych gier strategicznych, których nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi tego gatunku. Jej ostatnia, szósta odsłona doczekała się wreszcie w ubiegłym miesiącu wersji dla iOS (a mówiąc konkretniej - dla iPada). Gra jest dostępna do pobrania za darmo, jednak odblokowanie pełnej zawartości wymaga zapłacenia aż 140 zł, co jest niemałą ceną jak na standardy sklepu App Store.

Pobierz Civilization VI

Oddworld: New 'n' Tasty

Oddworld: New 'n' Tasty to remake kultowej gry platformowo-logicznej z 1997 roku - Oddworld: Abe's Oddysee. Wcielamy się w niej w rolę Abe'a, sympatycznego kosmity, który przypadkiem odkrywa, że firma RuptureFarms chce przerobić wszystkich przedstawicieli jego rasy na produkty spożywcze. Jako iż Abe nie jest typem wojownika, by uratować jego gatunek od zagłady musimy wykazać się sprytem. Nowa wersja gry przynosi ze sobą przede wszystkim zmodernizowaną oprawę graficzną, ale też kilka drobnych zmian i usprawnień w mechanice rozgrywki (z czego najbardziej zauważalna jest rezygnacja z "jednoekranowych" plansz na rzecz scrollingu).

Pobierz Oddworld New n Tasty

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w grudniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.