Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne. Ostatnio mówi się o nich dużo za sprawą spektakularnych wzrostów, jak i spadków ich kursów. Nowe kryptowaluty tworzy się w procesie tzw. kopania, za pomocą specjalnie przygotowanych komputerów wyposażonych w mocne karty graficzne, czyli tzw. koparek. Okazuje się, że jako koparkę można wykorzystać także iPhone'a lub iPada. Powstał do tego nawet specjalny program o nazwie MobileMiner.

Big 76244186 82ba 4a9a 970c 1781be530f64

MobileMiner wykorzystuje procesor urządzeń z systemem iOS. Jego twórcą jest popularny na scenie jailbreak programista Elias Limneos. Co ważne, MobileMiner nie wymaga łamania systemu, gdyż dostępny jest jako gotowy projekt, który należy otworzyć w Xcode i zbudować (skompilować i zainstalować) bezpośrednio na wybranym urządzeniu. Wymaga to posiadania konta deweloperskiego, ale w tym celu wystarczy to darmowe. Pozostaje już tylko założyć sobie odpowiedni portfel dla kryptowaluty i rozpocząć kopanie. MobileMiner pozwala także na kopanie w tle. Można więc uśpić iPhone'a, a żmudna praca będzie dalej wykonywana. Program pozwala na kopanie kryptowalut typu CryptoNote, a więc Bytecoin, Monero, Electroneum i innych.

Szczegółowy proces instalacji opisany został w serwisie 9To5Mac.

Zrzuty ekranu za 9To5Mac.

Ze względu na zapotrzebowanie na dużą moc obliczeniową Limneos zaleca, by wykorzystać w tym celu iPhone'y 7, 7 Plus lub nowsze. Autor otrzyma też 1% z zysków użytkownika korzystającego z tego programu. Oczywiście pamiętać należy o tym, by podchodzić do tego oprogramowania z dużym dystansem i odpowiednio niskim poziomem zaufania.

Projekt MobileMiner dostępny jest w serwisie Github.

Źródło: 9To5Mac