25 lat temu, dokładnie 23 grudnia 1992 roku w Glasgow w Szkocji James Thomson wysłał zgłoszenie swojego pierwszego programu dla Maca - rozbudowanego kalkulatora - do popularnego repozytorium FTP z programami dla Mac, czyli do Info-Mac.

O tym czym jest PCalc nie muszę chyba specjalnie dużo pisać. Wydaje mi się, że większość użytkowników komputerów Mac słyszała o tym programie, a przynajmniej jego nazwa obiła się im o uszy. Mało kto jednak wie, że program ten ma już 25 lat i jak sam pisze jego autor, czyli James Thomson, początkowo dystrybuowany był on tylko na dyskietkach lub poprzez repozytoria FTP - tradycyjna sieć World Wide Web dopiero raczkowała. Wspomnę tylko, że w grudniu 1992 roku byłem w czwartej klasie liceum i zamiast Maca miałem Atari ST, a o programie Thomsona usłyszałem dopiero 16 lat później.

PCalc był pierwszym programem Jamesa, z którego znany jest do dzisiaj i co ważne program ten jest stale rozwijany i dostępny w wersjach dla macOS, iOS, watchOS i tvOS. Jego wersja dla Mac i iOS dostępna jest obecnie w bardzo niskiej cenie 4,99 zł.

Dwa lata temu Jacek Zięba porozmawiał z Jamesem. Wywiad opublikowany został na łamach MyApple Magazynu.

Więcej o 25 latach PCalc dowiecie się z wpisu na blogu PCalc.

PCalc dla Mac w Mac App Store.

PCalc dla iOS w App Store.