Sklep App Store pełen jest różnego rodzaju aplikacji muzycznych, w tym wirtualnych instrumentów. Wiele spośród nich zaprojektowano tak, by ich obsługa była jak najprostsza. Cechę tę postanowił wykorzystać Adam Goldberg, założyciel szkolnego zespołu P177Q iPad Band.

Goldberg pracuje jako nauczyciel muzyki w jednej z nowojorskich publicznych szkół specjalnych. Jego uczniowie to osoby z trudnościami w nauce, w większości cierpiące na autyzm. Wielu z nich nie było w stanie poradzić sobie z tradycyjnymi instrumentami. Znajomy Goldberga zasugerował mu, by spróbował wykorzystać podczas zajęć iPady z zainstalowanymi aplikacjami muzycznymi. Pomysł ten okazał się być strzałem w dziesiątkę. Uczniowie bardzo szybko opanowali swoje nowe instrumenty w sposób pozwalający na uformowanie z nich szkolnej orkiestry.

Zdaniem Goldberga dużą rolę odegrał tu fakt, iż aplikacje wyświetlane na ekranie iPada kładą większy nacisk na aspekt wizualny niż konwencjonalne instrumenty, przez co uczniom jest łatwiej skupić na nich swoją uwagę. Przyznał on również, że postępy poczynione przez jego podopiecznych przerosły jego najśmielsze oczekiwania. Według innych nauczycieli i dyrekcji szkoły, zajęcia arteterapeutyczne z wykorzystaniem iPadów mają też pozytywny wpływ na inne dziedziny życia uczniów. Jeden z nich, który wcześniej prawie nigdy się nie odzywał, po dołączeniu do zespołu zaczął nie tylko mówić, ale też śpiewać podczas występów.

Stacja CBS opublikowała niedawno krótki reportaż na temat zespołu prowadzonego przez Adama Goldberga. Historia ta dotarła również do Tima Cooka, który udostępnił ją na swoim profilu w serwisie Twitter.