Baterie zewnętrzne dla urządzeń mobilnych są niczym koń z pierwszej polskiej encyklopedii „Nowe Ateny” (koń jaki jest, każdy widzi). Powerbanki to zwykle urządzenia przypominające formą smartfona, z gniazdami USB i kontrolką poziomu energii. Kiedy przyjrzeć się im z bliska, okazuje się, że różnią się one nie tylko wykończeniem, ale i pojemnością oraz innymi dodatkami, np. ilością portów, pod które można podłączyć urządzenia, które chcemy naładować. Tak jest właśnie z baterią iWalk Scorpion 8000 mAh.

Stylowy design

iWalk Scorpion 8000 mAh ma rozmiary kojarzące się z klasycznym smartfonem. Bateria zamknięta jest w czarnej obudowie wykonanej z twardego plastiku. Przednia ściana posiada ciekawe wykończenie z fakturą przypominającą szachownicę. Znalazła się na niej także kontrolka pokazująca poziom energii zgromadzonej w baterii. Kiedy diody LED nie są podświetlone przypomina ona niewielki metalowy przycisk. Należą się tutaj słowa uznania dla projektantów z iWalk, którzy przyłożyli wagę także do tak prozaicznego elementu jak wskaźnik naładowania energii. Na przedniej ścianie umieszczono także logo producenta.

Akcesorium, jak na swoją pojemność (8000 mAh) jest stosunkowo lekkie i cienkie. Bateria waży jedynie 185 gramów i ma tylko 15 mm wysokości (niewiele więcej niż baterie o pojemności 5000 mAh, które posiadam). Jej pełne wymiary to 141 x 70 x 15 mm.

To co odróżnia baterię iWalk Scorpion od innych akcesoriów tego typu, to znajdujące się w komplecie kabelki. W odpowiednim wycięciu tylnej ściany ukryty jest krótki przewód USB - A służący do ładowania baterii. Wystarczy go wyjąć i podłączyć akcesorium do ładowania. Sam gumowany przewód jest płaski i posiada fakturę imitującą skórę. Oczywiście, jeśli okaże się on za krótki, baterię można podłączyć do ładowania tradycyjnym kablem, dzięki wbudowanemu gniazdu microUSB.

Ładowarka zamiast kabla

Dłuższe krawędzie baterii iWalk Scorpion kryją z kolei kable Lightning i microUSB. Wystarczy wyciągnąć odpowiedni kabel i podłączyć iPhone'a, iPada lub inne urządzenie mobilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jednocześnie ładować dwa urządzenia mobilne, a nawet jednocześnie ładować baterię (dzięki funkcji Pass Through), podłączoną do portu USB w komputerze lub bezpośrednio do ładowarki sieciowej. Co więcej, przy takim podłączeniu możliwa jest synchronizacja danych pomiędzy komputerem, a urządzeniem mobilnym, jak w przypadku podłączenia do komputera za pomocą tradycyjnego kabla microUSB czy Lightning.

Można też skorzystać z wbudowanego portu USB-A, znajdującego się na krótszej krawędzi (obok gniazda microUSB i przycisku aktywującego wskaźnik naładowania) i ładować inne urządzenie za pomocą kabla, np. USB-C. Generalnie jednak bateria iWalk Scorpion 8000 pozwala zapomnieć o dodatkowych kablach, które zwykle także pakowało się do torby czy plecaka.

Tankowanie do pełna dwa, a nawet trzy razy

Pojemność 8000 mAh według producenta pozwala na pełne trzy naładowania iPhone'a 6 i 6s. Ja testowałem ją na iPhone'ach 7 Plus i 6s Plus. W obu przypadkach energia zgromadzona w baterii iWalk Scorpion pozwoliła na dwa pełne naładowania tych urządzeń, co jest moim zdaniem bardzo dobrym wynikiem. Przy stosunkowo niewielkich rozmiarach możemy przedłużyć czas pracy naszego iPhone'a o dwa, a nawet trzy razy. W przypadku iPada Air 2 bateria jest w stanie naładować go do 70 procent.

Jeśli szukacie zewnętrznej baterii na zbliżający się sezon wyjazdów na ferie zimowe, to na pewno iWalk Scorpion 8000 to produkt warty rozważenia. Nada się np. na prezent pod choinkę, zwłaszcza, że jego cena, jak na oferowane możliwości, jest umiarkowana. Powerbank iWalk Scorpion 8000 można kupić już za 169 zł.

Specyfikacja techniczna:

  • Model: UBT8000

  • Pojemność baterii: 8000 mAh

  • Rodzaj baterii: 3,7V Litowo-polimerowa

  • Wejście (DC-IN): 5V / 2,4A

  • Wyjście (DC-OUT): 5V / 2,4A

  • Wymiar: 141 x 70 x 15 mm

  • Waga: 185,4 g

  • Dostępne kolory: czarny, biały, srebrny, jasny żółty.

  • Certyfikat MFi.

  • Cena: 169 zł