Przy produkcji wielu różnych urządzeń elektronicznych, w tym komputerów, tabletów czy smartfonów, wykorzystywane są cenne surowce, jak choćby złoto, tantal, wolfram i cyna, które wydobywane są m.in. w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi (często napędzanymi właśnie przez tego typu przemysł wydobywczy).

Big d71d1ee3 9d64 4423 abf2 f230f71c9856

Od lat firmy technologiczne są sprawdzane, czy produkcja ich urządzeń nie zasila kieszeni różnych lokalnych watażków, którzy często w brutalny sposób kontrolują wydobycie wspomnianych surowców. Ranking takich firm prowadzi z kolei organizacja Enough Project. To właśnie ona uznała Apple za „czystego lidera” pośród innych 20 firm z branż elektronicznej i biżuteryjnej, które mają największe zapotrzebowanie na wspomniane surowce.

Każdej z firm Enough Project przyznaje punkty za politykę względem pozyskiwania tego typu surowców, w tym kontrolę źródła ich pochodzenia, tworzenie łańcucha dostaw z wyłączeniem obszarów objętych konfliktem, w szczególności z Kongo (w przypadku złota), wspieranie i poprawianie warunków życiowych rzemieślniczych społeczności górniczych we Wschodnim Kongu i działanie na rzecz większej świadomości tego, jak ważne jest pozyskiwanie surowców z obszarów wolnych od konfliktów zbrojnych.

Enough Project uważa, że Apple czyni niezrównane wręcz wysiłki w tym celu. Jako jedyna firma prowadzi dochodzenia obejmujące każdy etap łańcucha dostaw w przypadku pojawienia się wątpliwości co do pochodzenia danych surowców lub sposobów ich wydobycia. Co nie mniej ważne, Apple zrywa współpracę z firmami, które nie spełniają postawionych przez nie standardów.

Apple pochwalone zostało także za specjalny otwarty dla innych firm program, który ma na celu określenie ryzyka tego, że dane surowce pochodzą z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Warto wspomnieć, że Apple pochwalone zostało także przez Amnesty International, za odpowiedzialne pozyskiwanie m.in. kobaltu z obszarów wolnych od tego typu konfliktów.

Pierwsza piątka oraz punktacja we wspomnianym rankingu wygląda następująco:

  1. Apple: 122
  2. Alphabet / Google: 102,5
  3. HP: 76
  4. Microsoft 73
  5. Intel 72,5

Źródło: Enough Project