Przy produkcji wielu różnych urządzeń elektronicznych, w tym komputerów, tabletów czy smartfonów, wykorzystywane są cenne surowce, jak choćby złoto, tantal, wolfram i cyna, które wydobywane są m.in. w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi (często napędzanymi właśnie przez tego typu przemysł wydobywczy).

Od lat firmy technologiczne są sprawdzane, czy produkcja ich urządzeń nie zasila kieszeni różnych lokalnych watażków, którzy często w brutalny sposób kontrolują wydobycie wspomnianych surowców. Ranking takich firm prowadzi z kolei organizacja Enough Project. To właśnie ona uznała Apple za „czystego lidera” pośród innych 20 firm z branż elektronicznej i biżuteryjnej, które mają największe zapotrzebowanie na wspomniane surowce.

Każdej z firm Enough Project przyznaje punkty za politykę względem pozyskiwania tego typu surowców, w tym kontrolę źródła ich pochodzenia, tworzenie łańcucha dostaw z wyłączeniem obszarów objętych konfliktem, w szczególności z Kongo (w przypadku złota), wspieranie i poprawianie warunków życiowych rzemieślniczych społeczności górniczych we Wschodnim Kongu i działanie na rzecz większej świadomości tego, jak ważne jest pozyskiwanie surowców z obszarów wolnych od konfliktów zbrojnych.

Enough Project uważa, że Apple czyni niezrównane wręcz wysiłki w tym celu. Jako jedyna firma prowadzi dochodzenia obejmujące każdy etap łańcucha dostaw w przypadku pojawienia się wątpliwości co do pochodzenia danych surowców lub sposobów ich wydobycia. Co nie mniej ważne, Apple zrywa współpracę z firmami, które nie spełniają postawionych przez nie standardów.

Apple pochwalone zostało także za specjalny otwarty dla innych firm program, który ma na celu określenie ryzyka tego, że dane surowce pochodzą z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Warto wspomnieć, że Apple pochwalone zostało także przez Amnesty International, za odpowiedzialne pozyskiwanie m.in. kobaltu z obszarów wolnych od tego typu konfliktów.

Pierwsza piątka oraz punktacja we wspomnianym rankingu wygląda następująco:

  1. Apple: 122
  2. Alphabet / Google: 102,5
  3. HP: 76
  4. Microsoft 73
  5. Intel 72,5

Źródło: Enough Project