Apple Watch może nie tylko wykrywać zaburzenia w pracy serca, okazuje się, że może także wykrywać bezdech senny i nadciśnienie.

Tak wynika ze wspólnych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco i firmę Cardiogram, znaną m.in. z aplikacji dla iPhone'a i Apple Watcha, która analizuje dane przesyłane m.in. właśnie z zegarka. Apple Watch jest w stanie wykrywać bezdech senny z 90-procentową dokładnością. W przypadku wykrywania nadciśnienia pomiary charakteryzują się 82-procentową dokładnością.

Badania przeprowadzono na grupie ponad 6 tysięcy osób, które w tym czasie korzystały z zegarka Apple Watch. Bezdech senny rozpoznany został u 1016 osób, a nadciśnienie u 2230 osób.

Wykorzystano w tym celu stworzony przez Cardiogram i Uniwersytet Kalifornijski system DeepHeart wykorzystujący sztuczną inteligencję, opartą o sieci neuronowe, do interpretacji zmian w tętnie, ilości kroków zestawianych z informacjami o stanie zdrowia, podawanych przez samych użytkowników.

Warto przypomnieć, że według firmy Cardiogram i Uniwersytetu Kalifornijskiego, Apple Watch z aplikacją Cardiogram potrafi poprawnie wykryć zaburzenia pracy serca. Wyniki wspólnych badań przestawione zostały pół roku temu.

Źródło: TechCrunch