Funkcje fitness zegarka Apple Watch, a w szczególności czujnik tętna może przydać się nie tylko osobom aktywnym, mogą też monitorować serce i wykrywać poważne problemy z jego pracą.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski nad wykorzystaniem elektronicznych gadżetów w ochronie zdrowia pokazują, że zegarek Apple Watch wraz z zainstalowaną aplikacją Cardiogram jest w stanie wykryć z 97-procentową dokładnością bardzo poważne zaburzenia pracy serca, jakim jest migotanie przedsionków, które znacznie zwiększa ryzyko zawału i śmierci.

To ostatnie często jest trudne do wykrycia, bo jego objawy mogą ograniczać się do nagłego zmęczenia czy nadmiernej potliwości. W USA na migotanie przedsionków cierpi około 2,7 miliona osób. Muszą oni przyjmować leki, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca podczas migotania przedsionków. Ważne jest więc odpowiednie ostrzeganie o tym, że ich serce zaczyna działać nieprawidłowo. Tutaj przydać się może właśnie Apple Watch. Badanie przeprowadzono na grupie 6158 osób, korzystających z tego urządzenia.

Źródło: Cnet