Trwają wakacje, dla większości kojarzące się z urlopem i odpoczynkiem. Wspaniały okres na realizację swoich pasji lub miłe spędzanie wolnego czasu. Mimo wszystko większość z nas nie odkłada swoich iPhone’ów na półkę, tylko wciąż ma je przy sobie. Skorzystajmy zatem z tego faktu i w połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością odkryjmy ciekawe miejsca, nauczmy się czegoś nowego, skatalogujmy swoje kolekcje lub też po prostu dobrze się bawmy. Rzeczywistość rozszerzona, pomimo że tak naprawdę dopiero nabiera wiatru w żagle, to już od kilku dobrych lat jest w stanie ułatwiać i uprzyjemniać nam codzienne życie. Zapraszam do przeglądu aplikacji z różnych dziedzin i kategorii, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Strona 1 z 2

Pokemon Go

Kompletny hit ubiegłego lata. Prawie wszyscy biegali ze swoimi telefonami i łapali „wirtualne stworki”, które ukrywały się w rzeczywistych lokalizacjach, takich jak kawiarnie, muzea, parki itp. Ta gra tak naprawdę wielu ludziom uświadomiła, że połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym to już nie tylko element twórczości Science Fiction, ale trend, który na dobre opanował rynek rozrywki. Pokemon Go stale się rozwija i po dziś dzień ma grono swoich wiernych fanów. Twórcy nie spoczywają na laurach i dodają kolejne wyzwania czekające na trenerów (tak nazywani są użytkownicy biorący udział w zabawie). O ile tylko nie podchodzimy to tego typu rozrywki nierozważnie, nie zwracając uwagi na zagrożenia czekające w realnym świecie (np. ruch uliczny), to może to być ciekawy sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pomimo że hasło „idę na spacer, może znajdę jakiegoś fajnego Pokemona” dla niektórych może wydawać się nieco dziwne, to zapewniam, że dla naszego zdrowia brzmi zdecydowanie lepiej niż „kupię chipsy i piwko, a potem pooglądam serial, leżąc na kanapie”. Każdy pretekst jest dobry, aby zacząć się ruszać. Jeżeli nie jesteś w stanie zmobilizować się, aby wyjść na spacer bez powodu, może to właśnie Pokemon Go wyciągnie Cię z domu i sprawi, że polubisz aktywność fizyczną.

Link do pobrania aplikacji z AppStore

Alchemicy

Na łamach magazynu MyApple opisywałem już hybrydową grę planszową „Posiadłość szaleństwa druga edycja”, która wykorzystywała aplikację do budowania warstwy fabularnej. Tym razem chciałbym przedstawić grę Alchemicy, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do ujawniania graczom wyników mieszania składników mikstur, jakie będą sporządzać w ramach rozgrywki. Brzmi intrygująco? Zapewniam, że zabawa przy tym tytule jest przednia. Mieszanie składników odbywa się za pomocą kamery, która sczytuje grafiki z analizowanych kart, a następnie przedstawia stosowny wynik. Przeprowadzanie takich eksperymentów ma na celu zdobycie wiedzy pozwalającej wygłosić teorie, co do których inni gracze mogą się przychylić, bądź wręcz przeciwnie - podważyć je. Rozgrywka przeznaczona jest dla od dwóch do czterech graczy, którzy wspólnie zasiadają do przepięknie wykonanej planszy oraz do swoich „laboratoriów” reprezentowanych przez stosowne tekturowe zasłonki. Dodatkowo w pudełku z grą znajdziemy liczne komponenty wypełniające jego zawartość po brzegi. Gra planszowa Alchemicy to doskonały pomysł na wakacyjne spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości wszyscy gracze mogą świetnie się bawić, bo żaden z nich nie jest ograniczony jedynie do roli „weryfikatora” przeprowadzonych eksperymentów. Zdecydowanie polecam ten tytuł, szczególnie że jego cena jest bardzo atrakcyjna w stosunku do jakości oraz regrywalności, jakie oferuje. Oczywiście nie bez znaczenia jest też fakt, że zamiast wpatrywać się godzinami w ekran komputera czy smartfona, spędzamy miło czas w „realnym świecie”, posiłkując się jedynie od czasu do czasu aplikacją. Takie rozwiązanie to świetny wabik na niejednego geeka uważającego, że gry poza komputerem lub konsolą nie mogą dostarczać takiej dozy rozrywki oraz stanowić takiej możliwości wykazania się sprytem, dedukcją oraz strategią.

Link do pobrania aplikacji z AppStore

Decked Builder

Aplikację tę chciałem przedstawić, aby zobrazować, jak bardzo rozszerzona rzeczywistość może ułatwiać nam mozolną pracę. Szczególnie kolekcjonerzy powinni dostrzec w niej wielki potencjał, bo podobne rozwiązania zaczynają pojawiać się również w filatelistyce, numizmatyce i tym podobnych pasjach. Mowa o Decked Builder, czyli aplikacji pozwalającej katalogować zbiory kolekcjonerskiej gry karcianej Magic: The Gathering. Zasada działania funkcji rozszerzonej rzeczywistości, jaka została w niej zaimplementowana, polega na tym, że kiedy przyłoży się kartę do aparatu, zostaje ona porównana z bazą w aplikacji i po jej zidentyfikowaniu dodawana jest do listy wraz z kompletem jej właściwości. W praktyce oznacza to, że w dosłownie kilka minut możemy skatalogować setki kart, które w konwencjonalny sposób spisywalibyśmy godzinami. Jeżeli w wakacje znajdziecie chwilę na porządki w Waszych kolekcjach, sprawdźcie, czy ta bądź podobna aplikacja nie usprawni Wam uciążliwej pracy, oszczędzając czas na cieszenie się swoimi zbiorami. Warto również wspomnieć, że Decked Builder potrafi szacunkowo wyceniać zidentyfikowaną kolekcję. Jeżeli zatem zalegają Wam karty Magic: The Gathering lub inne kolekcjonerskie zbiory, które zostały odrzucone w kąt, może warto je zidentyfikować, a potem sprzedać? Dodatkowe finanse na wakacje są zawsze mile widziane!

Link do pobrania aplikacji z AppStore

Flightradar24

W wakacje bardzo często podróżujemy samolotami lub odbieramy znajomych z lotnisk. W tym czasie na niebie można zaobserwować spory ruch statków powietrznych i to właśnie ta obserwacja dzięki rozszerzonej rzeczywistości może zyskać nowy, ciekawy wymiar. Otóż znana wielu osobom aplikacja FlightRadar24, oprócz śledzenia tras samolotów z wykorzystaniem map, potrafi również w trybie „AR view” nanosić opisy statków powietrznych widocznych na niebie wprost na ekran kamery naszego smartfona. W praktyce możemy rozglądać się po niebie i identyfikować widoczne na nim obiekty. Takie wykorzystanie aplikacji przyda się z pewnością rodzicom ciekawskich dzieci, które lubią pytać „mamo/tato co tam leci na niebie?”. Oprócz odpowiedzi „samolot” będziemy mogli podać naprawdę wiele interesujących informacji oraz pokazać zdjęcie takiej maszyny. Takie „polowanie na samoloty” może być ciekawym pomysłem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a więc iPhone’y w dłoń i rozglądajmy się po niebie! Nad naszymi głowami sporo się dzieje, a w gonitwie dnia codziennego często o tym zapominamy...

Link do pobrania aplikacji z AppStore

Vivino

Wino, napój alkoholowy znany od wieków, znajduje wielu miłośników na całym świecie. Podczas wakacyjnych podróży pewnie często będziemy mogli poznać jego nowe odmiany i oddać się przyjemności degustacji. W czym zatem rozszerzona rzeczywistość może nam tutaj pomóc? Otóż niezaprzeczalnie w parze z ilością różnych odmian win idzie również ilość etykiet prezentujących m.in. ich nazwę, producenta oraz rodzaj szczepu winogron. Taka graficzna reprezentacja jest idealnym polem, na którym może „wykazać się” identyfikowanie za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. Szybki rzut kamery naszego smartfona na etykietę i już wiemy, co to za wino, jak jest oceniane przez innych użytkowników serwisu lub chociażby jaka jest jego szacunkowa cena za butelkę. Dodatkowo aplikacja Vivino pozwala także skanować listę win w restauracji, jak również prowadzić katalog odmian, jakie przechowujemy w domowych zbiorach. Wszystko szybko i wygodnie. Zdecydowanie mogę polecić tę aplikację wszystkim miłośnikom wina, zapewniam, że przypadnie Wam do gustu tak samo jak ulubione odmiany tego trunku.

Link do pobrania aplikacji z AppStore

Artykuł został pierwotnie opublikowany w numerze 4/2017 MyApple Magazynu

Pobierz MyApple Magazyn 4/2017

Magazyn MyApple w Issuu