Już dzisiaj Apple udostępni finalną wersję systemu, która przynosi naprawdę sporo nowych funkcji i zmian działania czy wyglądu tych dostępnych już w starszych wersjach iOS. Poniżej znajdziecie te, które najbardziej przypadły mi do gustu.

Powiadomienia

Bardzo podoba mi się to, jak Apple wreszcie rozwiązało powiadomienia, zarówno na ekranie blokady, jak i w widoku centrum powiadomień, przywoływanym z górnej krawędzi ekranu. Chodzi mi przede wszystkim o dostęp do starszych powiadomień, które znikały po odblokowaniu urządzenia. Touch ID działa generalnie tak szybko, że często zanim się je przeczyta iPhone jest już odblokowany. Apple wprowadziło co prawda w iOS 10 wybudzanie ekranu po podniesieniu iPhone'a ale przyzwyczajenia mimo wszystko pozostały i wciąż często naciskałem w tym celu przycisk Home. W iOS 11 mogę łatwo podejrzeć wszystkie poprzednie powiadomienia. Wystarczy, że przesunę palcem w górę ekranu wybudzonego, ale zablokowanego iPhone'a, a pojawiają się starsze powiadomienia.

Tak, jak zablokowany ekran wygląda teraz widok listy powiadomień wysuwany z górnej krawędzi ekranu. Po jego przywołaniu mam także dostęp do pełnej listy powiadomień, którą mogę przewijać w górę lub w dół.

Centrum sterowania

Nowe centrum sterowania wygląda moim zdaniem świetnie i jest zdecydowanie bardziej użyteczne niż w przeszłości. Teraz zajmuje ono cały ekran w iPhonie, a w iPadzie stanowi element podglądu otwartych aplikacji. Funkcje dostępne w centrum sterowania można dostosowywać bezpośrednio w aplikacji Ustawienia, w widoku „Centrum sterowania”. Można też zablokować jego wysuwanie w aplikacjach na iPhonie.

Wśród funkcji, jakie znalazły się w nowym centrum sterowania jest m.in. pilot dla Apple TV, a także funkcja nagrywania screencastów (a więc tego co dzieje się na ekranie). Do centrum sterowania dodać można także lupę, dyktafon i kilka innych funkcji czy aplikacji systemowych.

Ustawienie klawiatury pod kciuka

Pisanie na iPhone'ach Plus jednym placem, a konkretnie kciukiem, było dotąd bardzo trudne. Duży ekran powodował, że ciężko było dosięgnąć nim do klawiszy znajdujących się po przeciwległej stronie. W iOS 11 można jednak ustawić klawiaturę w taki sposób, by rozmiarami odpowiadała tej w iPhonie SE i by była przyklejona do prawej lub lewej krawędzi ekranu. Ułatwi to pisanie nie tylko na największych modelach, ale także na urządzeniach z ekranem o przekątnej liczącej 4,7 cala.

Nowy sklep App Store

O nowym wyglądzie sklepu App Store i dostępnym w jego ramach blogu, na którym pojawiają się codziennie opisy gier i programów, a także wywiady z ich twórcami, pisałem szerzej w MyApple Magazynie. Sklep ruszył już pełną parą i faktycznie można w nim znaleźć coś ciekawego nie tylko do zainstalowania, ale także do poczytania.

App Store iOS 11

To są moje ulubione i najbardziej dla mnie przydatne nowości w systemie iOS 11. Dajcie znać w komentarzach, które funkcje nowego systemu najbardziej przypadły Wam do gustu.