Podczas odbywającej się właśnie konferencji produktowej „Let's meet at our place” odbywającej się w auli Steve'a Jobsa na terenie nowego kampusu w Cupertino Apple zaprezentowało właśnie rocznicowego iPhone'a X.

Zgodnie z przewidywaniami iPhone X posiada zupełnie nową formę z ekranem wypełniającym cały przedni panel pozbawiony przycisku Home z Touch ID.

Ekran OLED o przekątnej liczącej 5,8 cala i rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli, zwany Super Retina Display, wspiera HDR10 i Dolby Vision.

Zajmuje on niemal cały przedni panel iPhone'a X i posiada charakterystyczne wcięcie w górnej krawędzi na głośnik, przednią kamerę oraz czujniki Face ID. W związku z tym Apple musiało inaczej rozwiązać wygląd paska statusu. Został on podzielony na dwie części. W tej znajdującej się po lewej stronie głośnika wyświetlana jest aktualna godzina z kolei po prawej stronie znalazły się wszystkie inne wskaźniki, jak siła sygnału sieci komórkowej, siła sieci WiFi oraz poziom energii w baterii. Wspomnieć wypada, że urządzenie można teraz wybudzić nie tylko je podnosząc, ale także stukając w ekran (wake on tap).

Brak przycisku Home rekompensują nowe gestym pozwalające na łatwe zamykanie aplikacji czy przechodzenie do widoku podglądu otwartych programów.

Potwierdziły się doniesienia o tym, że w iPhonie X nie będzie czytnika linii papilarnych Touch ID. Zastąpił go Face ID, czyli nowy system rozpoznawania twarzy, opierający się na skanowaniu 3D, za pomocą wbudowanej kamery i zestawu czujników. Moduł Face ID składa się z wielu czujników, m.in. nadajnika i odbiornika światła podczerwonego, czujnika zbliżeniowego, czujnika światła otoczenia oraz kamery.

Proces autoryzacji jest szybki i wygodny, a Face ID działa zarówno w dzień jak i w nocy. Warto jednak zauważyć, że podczas prezentacji na żywo Craig Federighi miał problem z odblokowaniem iPhone'a X. Udało się to dopiero za drugim razem.

Face ID można wykorzystać do odblokowania iPhone'a, autoryzacji zakupów w App Store i iTunes Store, automatycznego wprowadzania haseł w mobilnym Safari oraz autoryzacji płatności Apple Pay. W tym ostatnim przypadku płatność trzeba jeszcze dodatkowo potwierdzić podwójnym przyciśnięciem bocznego klawisza.

Czujnik Face ID umożliwi interakcję z animowanymi emotikonami, które reagować mają na grymasy użytkownika.

iPhone X wyposażony został w sześciordzeniowy procesor A 11 Bionic - ten sam, w który wyposażone są iPhone'y 8 i 8 Plus. Jego cztery główne rdzenie o wysokiej wydajności odpowiadać mają za większość operacji. Także i w przypadku iPhone'a X dwa dodatkowe mają być wykorzystywane dodatkowo przy bardziej intensywnych obliczeniach.

W iPhonie X, obok tradycyjnego ładowania za pomocą kabla ze złączem Lightning, Apple wprowadziło także moduł ładowania indukcyjnego w standardzie QI, a więc można korzystać z wielu dostępnych na rynku ładowarek tego typu. Urządzenie ma wytrzymać na baterii dwie godziny dłużej niż iPhone 7.

Apple przygotowało też specjalną matę ładującą, zwaną AirPower, na której można jednocześnie ładować iPhone'a X, zegarek Apple Watch i nowe słuchawki AirPods, których etui wyposażone jest także w moduł ładowania indukcyjnego. Będzie ona dostępna w sprzedaży dopiero w przyszłym roku.

iPhone X wyposażony jest w dwa tylne aparaty z nowymi, większymi matrycami o rozdzielczości 12 megapikseli, nowymi filtrami kolorów i obiektywami o przysłonie odpowiednio F/1.8 i F/2.4. Oba obiektywy posiadają optyczną stabilizację obrazu. Urządzenie posiada także nową lampę True Tone złożoną z czterech diod.

Warto także wspomnieć o trybie portretowym dostępnym teraz także dla przedniej kamery.

iPhone X dostępny będzie w dwóch wersjach pojemnościowych 64 i 256 GB. W sprzedaży pojawi się 2 listopada. Cena modelu 64 GB wyniesie 4979 zł, a za 256 GB 5729 zł.

Grafiki: Apple