W ramach hasła „elektronika dostępna dla wszystkich”, tym razem zajmiemy się sposobami symulacji połączeń elektronicznych bez wykorzystania fizycznych komponentów. Dzięki temu nawet bez posiadania płytek testowych, takich jak Arduino oraz zestawu części elektronicznych będziemy w stanie przetestować w praktyce działanie różnych układów. Sposób idealny dla początkujących, bo jest prosty, bezpieczny, a co najważniejsze darmowy.

Strona 1 z 2

Popularność platformy Arduino z której korzystamy na łamach Makowych przygód z elektroniką sprawiła, że nawet gigant rynku oprogramowania dla inżynierów, firma Autodesk dołączyła się do jej rozwoju. Jednym z owoców tej współpracy jest platforma Circuits.io, której interesująca nas część laboratorium elektronicznego z dniem 26 czerwca 2017 została przeniesiona na łamy serwisu Tinkercad.

Do korzystania z modułu „Circuits”, jak i pozostałych narzędzi platformy Tinkercad niezbędne jest posiadanie konta Autodesk, które za darmo możemy utworzyć klikając w przycisk „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu strony głównej https://www.tinkercad.com/.

Po pierwszym zalogowaniu będziemy mieli okazję skorzystać z prostego samouczka dotyczącego operowania na obiektach, czyli w głównej mierze przesuwania, obracania i skalowania. Serwis Tinkercad częściowo dostępny jest w języku polskim (w prawym dolnym rogu widnieje lista z możliwością zmiany), więc osoby nie znające języka angielskiego mogą skorzystać z tego ułatwienia.

Z punktu widzenia elektroniki najistotniejszy będzie dla nas dział „Circuits” (na chwilę pisania tego tekstu ta sekcja nie została jeszcze przetłumaczona na język polski), tam klikając w „Create new Circuit” przejdziemy do edytora połączeń elektronicznych.

Trzy najważniejsze bloki z których będziemy korzystać to:

  • Code Editor - edytor kodu źródłowego kontrolera, podobny do tego, którego znamy z Arduino IDE. Co istotne, dostępny jest wyłącznie, gdy w projekcie korzystamy z programowalnych komponentów.
  • Components - biblioteka elementów, z których możemy korzystać w projekcie. Podzielona na zakładki: Basic Components (elementy podstawowe), All Components (wszystkie dostępne elementy) oraz Starters (wstępnie przygotowane układy).
  • Start Simulation - uruchomienie trybu interaktywnego, w którym symulujemy działanie rzeczywistego układu elektronicznego. Możemy w nim m.in. naciskać przyciski, ustawiać potencjometry i prowadzić pomiary.

Działanie diody RGB

W Makowych przygodach z elektroniką #4 wykorzystywaliśmy już działanie diody RGB do prezentacji poziomów temperatury. Dla porównania możemy odwzorować podobny układ z wykorzystaniem symulatora, ale bez towarzystwa mikrokontrolera. Wyłącznie proste komponenty elektroniczne, które możemy znaleźć w zakładce „Starters" panelu „Compnents”.

Po uruchomieniu symulacji możemy klikając w jeden z trzech przełączników zapalać pojedynczą jednokolorową diodę wraz z tożsamą barwą diody RGB. Warto tutaj zwrócić uwagę, że barwa niebieska jest na przedostatniej nóżce, a nie na ostatniej tak jak to było w naszym przykładzie i fizycznej diodzie RGB.

Czy w ramach powtórki jesteś w stanie powiedzieć, czy dioda RGB na symulatorze Tinkercad posiada wspólną anodę czy katodę oraz czym taka budowa się różni?