W listopadzie ubiegłego roku zacząłem korzystać z Boom 2 – świetnego equalizera dla Maca z funkcją regulowania dźwięku dla każdego źródła osobno (przeglądarka, iTunes, QuickTime Player). Na kolejną odsłonę programu nie musiałem długo czekać. Kilka tygodni temu w Mac App Store zadebiutował Boom 3D i już teraz wiem, że był on warty zakupu.

Największą nowością Boom 3D, jest funkcja tworzenia iluzji dźwięku przestrzennego. Poza tym aplikacja przynosi opcje, za które w przypadku poprzednika trzeba było dodatkowo zapłacić. Mowa tutaj o swego rodzaju filtrach, takich jak Night Mode, Fidelity czy Ambience. Już na wstępie warto także wspomnieć o odświeżonym interfejsie, choć należy nadmienić, że zmiany na tej płaszczyźnie są przede wszystkim wizualne, a nie funkcjonalne.

Po wykryciu, z jakiego sprzętu korzystamy i w jaki sposób słuchamy muzyki – słuchawki nauszne, douszne, wokółuszne, Bluetooth, głośniki zewnętrzne, głośniki komputerowe – Boom 3D dopasowuje ustawienia equalizera do naszych potrzeb. Ta możemy oczywiście zmienić ręcznie albo postawić na gotowe presety dostosowane do różnych gatunków muzycznych, takich jak jazz, elektronika, rock itd.

Poziom działania equalizera możemy dowolnie modyfikować. To samo tyczy się również funkcji 3D, której działanie niestety trudno opisać. Polecam pobrać ze strony producenta dwutygodniową wersję próbną aplikacji i przetestować tę opcję „na własne uszy”. Jej działanie oceniam bardzo pozytywnie, a możliwość szczegółowej personalizacji pozwala na dostosowanie jej idealnie do swoich potrzeb.

Boom 3D, którym można sterować także z poziomu systemowego paska menu (lub aplikacji mobilnej), działa z wieloma programami i niestety żałuję, że twórcy nie dali użytkownikom możliwości tworzenia osobnych presetów dla każdego z nich. W inny sposób chciałbym dostosować ustawienia pod muzykę, a w inne pod gry czy FaceTime Audio. Mam nadzieję, że taka opcja zostanie dodana z czasem – wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Warto na koniec dodać, że z Boom 3D można korzystać jak z odtwarzacza muzycznego. Wystarczy, że przeciągniemy do okna aplikacji pliki muzyczne. Nie postrzegam tej funkcji jako zbytnio użyteczną, ale być może okaże się ona przydatna dla pewnej grupy użytkowników.

Dodatkowe informacje na temat Boom 3D zostały przedstawione na stronie internetowej producenta. To za jej pośrednictwem można pobrać wersję trial programu. Cena aplikacji w Mac App Store wynosi 59,99 zł – po instalacji konieczne jest jednak pobranie dodatkowych plików. W przypadku realizacji zamówienia za pośrednictwem strony internetowej twórców można wybrać licencję na dwa komputery za 18,44 € (~78 zł) lub na pięć komputerów za 37,44 € (~158 zł). Aktualizacja do Boom 3D z Boom 2 to zaś koszt 6,99 $.