Firma Apple w trakcie Keynote inaugurującego ubiegłotygodniową konferencję WWDC zaprezentowała kilka produktów. Wśród nich znalazł się nowy model komputera iMac oznaczony symbolem Pro. Zgodnie z zapowiedzią, model ten w sprzedaży pojawi się w grudniu bieżącego roku, a za jego podstawową wersję zapłacimy 4999 dolarów. Ile będzie jednak kosztować iMac Pro w najmocniejszej konfiguracji?

Choć Apple zapowiedziało, iż nowy model komputera będzie dostępny również w wersji z 18-rdzeniowym procesorem Xeon, kartą graficzną Radeon Pro Vega, 128 GB RAM-u i dyskiem SSD o pojemności 4 TB, to nie udostępniło żadnych szczegółów dotyczących cen poszczególnych opcji konfiguracyjnych. Komputer trafi do sprzedaży dopiero za pół roku, jednak z pewnością część potencjalnych użytkowników iMaca Pro zastanawia się już, ile przyjdzie im zapłacić za jego najmocniejszą wersję. Jeżeli wierzyć szacunkom serwisu ZDNet, to cena ta będzie wysoka.

Z kalkulacji serwisu przeprowadzonych w oparciu o cenę procesora Xeon E5-2697, wynika, iż dopłata za 18-rdzeniowe CPU dla iMaca Pro wyniesie ok. 4000 dolarów. ZDNet wzięło przy tym pod uwagę ok. 75-procentową marżę Apple.

Aby oszacować koszt zwiększenia pojemności pamięci operacyjnej do 128GB, porównano aktualne ceny za rozszerzenie pojemności RAM dla komputerów iMac z cenami firm Kingston i Crucial. Z wyliczeń tych wynika, iż narzut Apple wynosi w tym przypadku aż 80 procent. ZDNet odejmując od średniej ceny 128GB pamięci RAM (4 x 32 GB DDR4-2666 LRDIMM) cenę standardowych 32 GB pamięci ECC DDR4-2666 obliczyło, iż cena takiej aktualizacji powinna wynieść teoretycznie 1899 dolarów. Doliczając do tego wspomnianą marżę Apple, koszt opcji 128 GB wyniesie około 2700 dolarów.

Oszacowanie potencjalnego kosztu ulepszenia GPU było trudniejsze, ponieważ karty graficzne Radeon Pro Vega nie są jeszcze dostępne. Aby tego dokonać ZDNet porównał ceny Nvidia’s GTX Titan X z pamięcią 6 GB i 12 GB, a następnie do kwoty dodał 80-procentową marżę firmy Apple. Szacowana przez serwis cena za Radeon Pro Vega 16GB HBM2 w iMacu Pro wyniesie około 2000 dolarów.

Koszt konfiguracji komputera iMac Pro z dyskiem SSD o pojemności 4TB oparto na cenach dysku Samsung M 2 SSD. Także w tym przypadku do finalnej ceny dodano 80-procentowy narzut Apple. Zgodnie z wyliczeniami serwisu ZDNet, za maksymalną pojemność pamięci wewnętrznej komputera zapłacimy 3600 dolarów.

Cena komputera iMac Pro w maksymalnej konfiguracji:

• cena podstawowej wersji komputera - 4999$

• cena 18-rdzeniowego procesora - 4000$

• cena128GB pamięci Ram - 2700$

• cena Pro Vega 16GB HBM2 - 2000$

• cena pamięci wewnętrznej SSD 4TB - 3600$

• szacunkowa cena komputera iMac Pro w maksymalnej konfiguracji - 17299$

Należy pamiętać, iż powyższa cena komputera iMac Pro w maksymalnej konfiguracji przekraczająca 17 tysięcy dolarów jest tylko szacunkowa. Jak będzie wyglądała ona naprawdę, dowiemy się najprawdopodobniej pod koniec bieżącego roku. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat, czy powyższe wyliczenia wydają się Wam prawdopodobne? Ile przyjdzie nam zapłacić za komputery iMac Pro w Polsce? Zapraszamy do wyrażenia opinii w komentarzach.

Źródło: 9to5Mac