Osoby, które dużo piszą i to dłuższe, sformatowane teksty, wiedzą jak upierdliwe potrafią być jednoliterowe wyrazy, które zostają na końcu linii. Nie wygląda to za ładnie, a i niezbyt dobrze czyta się później tak sformatowany tekst. Z kolei pilnowanie tego, by nie zostawiać ich na końcu, może przyprawić o ból głowy. Rozwiązaniem problemu jest Odwieszacz znaków - niewielki, darmowy program autorstwa Grzegorza Pawlika.

Odwieszacz znaków działa jako usługa systemowa. Wystarczy przekopiować go do folderu programy i w ustawieniach klawiatury, w zakładce „Skróty klawiaturowe” oznaczyć jako usługę systemową. Później można już szybko i wygodnie uporządkować cały tekst jednym skrótem CMD+Shift+O lub wybierając odpowiednią komendę z listy usług w głównym menu programu (np. Pages/Usługi). Trzeb tylko wcześniej zaznaczyć cały tekst tylko lub jego wybrany fragment, który chcemy poddać tej operacji.

Tak wygląda akapit z jednoliterowymi wyrazami na końcu linii w programie Pages...

... a tak po potraktowaniu go Odwieszaczem znaków.

Odwieszanie polega na zastępowaniu znajdującej się za takim wyrazem zwykłej, tzw. twardą spacją, która nie pozwala na łamanie w tym miejscu wiersza.

Odwieszacz znaków nie jest programem dla wszystkich, na pewno jednak docenią go osoby pracujące z tekstem od dłuższych form, typu prace naukowe, po teksty na bloga na Wordpressie. W tym drugim przypadku program zamiast twardej spacji może wstawić znak „&nbsp”.

Więcej o programie dowiecie się na jego stronie domowej, skąd możecie go także pobrać.

PS. Obecna wersja programu dostępna na wspomnianej wyżej stronie nie została podpisana, w związku z czym blokuje ją systemowy Gatekeeper w macOS. Aby uruchomić program należy za pierwszym razem otworzyć go bezpośrednio z menu programy i w oknie systemowego alertu kliknąć w przycisk „Otwórz”. W przyszłym tygodniu pojawi się wersja podpisana.

Na stronie dostępna jest już podpisana wersja programu.