Ilu użytkowników systemu macOS tyle opinii na temat Findera – podstawowego eksploratora plików w tym oprogramowaniu. Moim zadniem daleko mu do bycia narzędziem idealnym, choć żadne alternatywne rozwiązanie nie przekonało mnie do zmian w tym temacie (nawet świetny Forklift 3).

O Finderze można by było pisać długie artykuły obfitujące w pomysły na usprawnienie tego eksploratora. Obecnie jest on jednak jaki jest i przynajmniej do konferencji WWDC, kiedy to poznamy możliwości systemu macOS 10.13, nic w tej materii nie ulegnie zmianie.

Pomocna w dbaniu o porządek w Finderze może okazać się funkcja tworzenia skrótów (aliasów) plików i katalogów. W celu utworzenia takiego „duplikatu” należy kliknąć na oryginał prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Utwórz skrót lub też zaznaczyć go i nacisnąć klawisze CMD + L.

Skróty do programów, plików i katalogów możemy umieścić na biurku lub też w innym folderze, tworząc sobie na przykład zbiór gier, elementów pakietów Office i Adobe CC itd. Oczywiście takie grupy możemy również utworzyć w Launchpadzie, ale to już temat na osoby wpis.

Warto na koniec dodać, że klikając na skrót prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Informacje będziemy mogli wskazać oryginał dla aliasu.

Więcej porad z serii Zielone Jabłko