W wywiadzie dla Music Business Worldwide szef Apple Music - Jimmy Iovine - skrytykował udostępnianie muzyki za darmo.

Jego zdaniem to obecnie jeden z największych problemów branży muzycznej i dodatkowo hamuje rozwój płatnego streamingu. Uważa, że darmowy dostęp powinien być bardziej ograniczony, a oferta płatna jeszcze lepsza. Kolejnym wyzwaniem jest to, że wielu muzyków uważa, że nie są w stanie zarobić na sprzedaży muzyki. Skupiają się więc na biletowanych koncertach i handlu w rozstawianych w ich trakcie sklepikach.

Zwrócił uwagę, że po pojawieniu się Napstera wielu ludzi uznało, że piractwo zniszczyło rynek muzyczny i pozostało już tylko rozdawać nagrania za darmo. Zarówno on, jak i Steve Jobs czy Eddy Cue oraz całe Apple nigdy w ten sposób nie myśleli. Odniósł się też do ilości osób korzystających za darmo z serwisów udostępniających muzykę na żądanie. Jego zdaniem, gdyby Apple Music udostępniało muzykę za darmo miałoby 400 milionów użytkowników, ale Apple jest zdania, że artyści powinni być wynagradzani.

Zapytany o to, co sądzi o nowych umowach Spotify z wytwórniami, pozwalającymi artystom na ograniczanie dostępu do nowych wydawnictw tylko do płatnych subskrypcji, odpowiedział, że osoby płacące za muzykę powinny mieć z tego dodatkową korzyść.

W wywiadzie Iovine mówił także o Apple Music. Jego zdaniem czynnikiem wyróżniającym tę usługę wśród innych serwisów, będzie wideo, czyli produkcje filmowe i programy telewizyjne. Uważa on, że w tym temacie dużo zmieni serial Vital Signs, oparty na biografii rapera Dr.Dre.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.

Cały wywiad dostępny jest w serwisie Music Business Worldwide.